Trzech naukowców z UW, którzy otrzymali granty ERC, zajmuje się algorytmami. Jednym z nich jest dr Marek Cygan. Prezentujemy filmik z jego udziałem.

Dotychczas internauci mogli zobaczyć siedem filmików z naukowcami pracującymi na Uniwersytecie Warszawskim, których prace zostały dofinansowane przez Europejską Radę ds. Badań (European Research Council). To właśnie na Uniwersytecie pracuje najwięcej polskich zdobywców tych prestiżowych grantów – dziewięć osób – dwie z nich mają na swoim koncie po dwa granty ERC. Tym razem przedstawiamy ósmy klip z najmłodszym badaczem, który został doceniony przez ERC – dr. Markiem Cyganem z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

MAREK CYGAN

Dr Marek Cygan z Instytutu Informatyki przeznaczy 1,4 mln euro grantu ERC na pracę „Technology transfer between modern algorithmic paradigms”. – Będę chciał zbadać powiązania między dwoma nurtami – algorytmami aproksymacyjnymi i parametryzowanymi – oraz metaheurystycznymi – mówił jesienią dr Marek Cygan. – Ten trzeci typ algorytmów jest najczęściej używany, ale bardzo rzadko da się udowodnić, że one działają. Służą do optymalizacji procesów, np. w obliczaniu trasy dla przewiezienia przedmiotu z jednego miejsca do drugiego lub obliczeniu, ile materiału potrzebujemy na wykonanie jakiegoś przedmiotu. Algorytmy mogą być wykorzystywane w logistyce i produkcji, ale grant ERC jest na badania podstawowe, które mają poprawić rozumienie świata. Najważniejsze będą więc wyniki teoretyczne.

 

Zanim Marek Cygan został uniwersyteckim wykładowcą z powodzeniem startował w międzynarodowym konkursie Google Code Jam, finale 31. akademickich mistrzostw w programowaniu zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest), indywidualnym konkursie programistycznym TopCoder Open. Był stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Dostał także stypendia z dwóch uniwersyteckich programów pomagających podnosić jakość zajęć dydaktycznych i badań naukowych: Nowoczesnego Uniwersytetu i Doktoratów dla Mazowsza.