1 sierpnia – w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość przypominająca to wydarzenie.

 

Z historią UW szczególnie związana jest grupa bojowa „Krybar”, która już od pierwszych dni Powstania próbowała przejąć kontrolę nad uniwersyteckimi budynkami. Każdego roku żołnierze tego oddziału biorą udział w uroczystościach organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

 

– W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego gromadzimy się jak co roku w miejscu wyjątkowym dla naszej pamięci, na Uniwersytecie – powiedział prof. Janusz Paszyński ps. „Machnicki”, były wykładowca UW. – Przelana w czasie Powstania krew stała się więzią łączącą nas z uczelnią, gdyż w naszych szeregach było wielu studentów i pracowników Uniwersytetu – dodał.

 

O godzinie 11 uczestnicy uroczystości zebrali się przed tablicą poświęconą powstańcom, która zawisła tuż za bramą główną UW na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu w 50. rocznicę wybuchu Powstania. Spotkania społeczności uniwersyteckiej z powstańcami wpisały się w kalendarz akademickich wydarzeń i stały się tradycją.

 

– W imieniu całego Uniwersytetu Warszawskiego chciałbym podziękować powstańcom za to, że jako młodzi ludzie walczyli o godność Polaków. Cieszymy się z każdego spotkania z wami. Jesteśmy dumni, że walczyliście za nasz Uniwersytet – powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, prorektor UW.

 

Obchodom 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej grupie bojowej „Krybar”. Wystawę zorganizowaną przez Muzeum UW można oglądać na dziedzińcu przed budynkiem dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Więcej informacji w materiałach Radia Kampus: