**{[
]}**– Uniwers**{[yt]}**et]}** **{[jest dziś miejs]]}**}**cem toleranc]}**ji**{[, otwartości i szacunku]}**]}** do ***{[*{[drugie]}**go człowi]**{[}**eka **]}**{[i mam n]}**adzieję,]**{[}** **{[ż]}**e tak będz]}**i**{[e j]}**u**{[ż zaws]}**z**{[e. Wtedy,]}** ]}**w **{[1968 roku, ty]}**ch **{[wart]}**ośc**{[i zabrak]}**ło]}** **{[– powied**{[ział]}** **{[prof. **{[Alojzy Z]}**.]}** N****{[{[owak, rektor UW,]}** **{[podczas obchodó]]}**}**w **{[56. rocznic]}**y **{[wy]}**d**{[arzeń]}** m**{[arcowych.]}**
]}** **{[

P]}**ięć**{[dziesiąt]]}**}** s**{[ześć lat temu]}** **{[w samo południe]}** na ***{[*{[dziedz]}**ińcu głów]**{[}**n**{[ym UW odbył]}** **{[się]}** **{[wie**{[c]}** protestacyjny]]}**}** stude**{[ntów ]}**oraz mieszkań]}**ców ***{[*{[Warsza]}**wy walczą]**{[}**cych *]}***{[o przy**{[wrócenie]}** wolno]}**ś**{[ci akademickich]]}**}** i **{**{[[swobód o]}**bywatel]}**{[**ski]}**ch, złagodz**{[enie]}** cenzury ***{[*{[oraz w]}** obronie]**{[}** stude**{[ntów]}** us**{[uniętych]]}**}** z **{**{[[uczelni za sprz]}]}****eci**{[w wobec dz]}**iałań]}** ó**{[wcz]}**esne**{[j władzy.]}**]}**

Dla upamiętnieni**{[a tych wydarzeń]}**, **{**{[[tradycyj]}**nie 8 m]}**{[****{[arc]}**a o godzini**{[e 12*]}***{[.00 na **{[zabytkowy]}**m **]}**{[kampusi**{[e UW prz]]}**}**y **{[Krakowskim]}** P**{[rze]}**d**{[mieści]}**u**{[, odbyło]}** się *]}***{[uroczys**{[te złoże]]}**}**nie kwiatów]}** pod**{[ tabl]}**icą **{[okolicznościową]**{[}**.

]}** **{[

W]}** te**{[goroczne]]}**}**j **{[uroczystości]}** wzi****{[{[ęli udz]}**iał m.in.**{[ **{[przedst**{[awiciele]]}**}** społeczności]}** akad***{[*{[emickiej, w tym]**{[}** rekto**{[r  pr]}**of**{[. Alojzy]]}**}** Z**{[. Nowak, prorekt]}]}****orzy**{**{[[, przeds]}**tawiciel]**{[}**e **{[pracowników, **{[st]}**udentów]}** i **{[doktorantów,]}** a także repreze]]}**}**ntanci **{[wład]}**z Warszawy]}**, **{**{[[w tym za]}**stępca]}***{[* pr**{[e]}**zydenta miasta]]}**}** Tomasz **{[Brat]}**ek**{[. Uroczys]}**tość]}** prowad**{[ził prof.]}**]}** **{[Tomasz **{[Ochinows]}**ki**{]}**[, człone**{[k Prezyd]]}**}**ium ****{[{[Komisji]}** Zakłado]**{[}**wej **{[NSZZ „S]}**olidarno]**{[}**ść” UW.

Spotykamy się]}** **{[dziś pod tablic]]}**}**ą**{[, która pr]}**zypomi]}***{[*n**{[a n]}**am, że praw**{[a]}** **{]}**[nie są d**{[ane raz]}]}**** na **{**{[[zawsze. Musimy]}*]}*** pamiętać o tym,]}** **{[co było i]}** dbać,]}** by t]}**a **{[historia nigd]}**y **{[się nie powtórz]]}**}**y**{[ła. Uniwers]}**ytet]}** **{[jes**{[t]}** dziś miejscem]}**]}** tolera**{[n**{[cji,]}** otwartoś]}**ci i **{[szacu]}**nk**{[u do dru]}**gi]}**ego człowiek]}**a **{**{[[i mam na]}**dzieję,]}**{[** że **{[tak będz]}**ie już]}***{[* z**{[aw]}**sz**{[e. Wtedy, w]}** **]}**{[1968 ro**{[ku, tych]]}**}** wa**{**{[[rtości z]}**abrakło.]**{[}** **{[Nasi **{[koledzy **{[i]}** ko*]}***{[leżanki**{[, którzy]]}**}** t**{[utaj studiowa]}**li, ***{[*{[pracow]}**ali, któr]**{[}**zy **{[chcieli]}** lepszeg]}**{[**o **{[j]}**utra**{[, demokra]}**c]}**ji ***{[*{[i solidarności]]}**}** z**{[ostali **{[usunięci]}**]}** z ****{[{[uniwersytetu lu]]}**}**b **{[**{[zmuszeni]}** do wyj]}***{[*az**{[du]}**. Musimy]}** **{[dbać]}** o **{[to,]}** **{[by szacu**{[nku]}** *]}***{[dla dru**{[giego cz]]}**}**ło**{[w**{[ieka już]}** nigdy]}** **{[nie ]}**zabrakło]}** **{[– powi]}**e**{[dzi]}**a**{[ł rektor UW]}** **]}**{[prof. A**{[lojzy Z.]]}**}** Nowak.

Głos zabrali]}** też przedstawiciele Samorządu Stude]}**ntów i Samorządu Doktorantów. Złożyli wyrazy szacunku i pamięci wobec członkó**{[w oraz członkiń wspólnoty akademickiej, którzy ponad pięćdz*]}*iesiąt lat temu mieli odwagę bronić]}** swoich przekonań i *]}*wartości na ter]}**enie Uniwersytetu Warszawskiego.