Uniwersytet Warszawski odnowił umowę o współpracy z Indiana University Bloomington. Kolejne wydziały UW są zainteresowane kontaktami naukowymi z jednostkami IU.

W czasach komunistycznych współpraca Uniwersytetu z innymi ośrodkami akademickimi z Zachodu była trudna ze względów politycznych. Pierwsze porozumienie między UW a IU Bloomington zostało podpisane w 1976 roku. Powstały wtedy dwie jednostki: Ośrodek Studiów Amerykańskich na UW i Polish Studies Center na IU Bloomington.

 

– Relacje UW i IU były niezwykle ważne dla wielu osób, które otrzymały możliwość wyjazdu do IU Bloomington. Badacze mieli dostęp do bibliotek pełnych książek, materiałów, które nie były znane w Polsce. W tym sensie IU przyczynił się do rozwoju nie tylko Ośrodka Studiów Amerykańskich, ale też studiów w Polsce – wyjaśnił prof. Bohdan Szklarski, dyrektor OSA UW, podczas uroczystości odnowienia umowy o współpracy.

 

Wymiana akademicka doktorantów, nauczycieli akademickich i profesorów jest jednym z najważniejszych elementów współpracy. – W ostatnich dziesięciu latach na Uniwersytet Warszawski przyjechało 15 badaczy, a 29 wyjechało do Bloomington – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW. – W 2010 roku rozpoczęliśmy program wymiany studentów prawa – dodał.

 

Jednostki obu uczelni podpisują także bilateralne porozumienia. Przykładem ścisłej kooperacji mogą być szkoły prawa. Rektor UW podkreślił, że coraz więcej wydziałów zainteresowanych jest rozszerzeniem współpracy, m.in wydziały: Historyczny, Prawa i Administracji, Psychologii, Geografii i Studiów Regionalnych, Nauk Ekonomicznych czy Zarządzania.

 

Uroczystość 40-lecia partnerstwa między UW a IU odbyła się 1 czerwca w Pałacu Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz obu uczelni, środowiska akademickiego oraz przedstawiciele ambasad. Umowa o współpracy została odnowiona przez prof. Marcina Pałysa, rektora UW oraz prof. Michaela McRobbiego, prezydenta IU. W trakcie uroczystości zainaugurowano cykl wykładów „Krzysztof Michałek Memorial Lecture in American Studies”.

 

Rektor UW został odznaczony przez prezydenta IU Bloomington medalem Thomas Hart Benton Medallion. Prof. Marcin Pałys wręczył prof. Michaelowi McRobbiemu Medal 200-lecia UW.