Zespół archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął drugi sezon badań wykopaliskowych na terenie Polski.

 

„Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” to projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Maestro. Prace archeologiczne prowadzone są w Suchaniu na Pomorzu Zachodnim (we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie) oraz w Jaskini Wisielców na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Koordynatorem prac jest prof. Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii UW.

 

– Wykopaliska w Suchaniu mają na celu zbadanie zespołu złotych zabytków z drugiej połowy V wieku n.e. Wśród nich znajdują się dwa brakteaty skandynawskie z napisami runicznymi pochodzące z Bornholmu – wyjaśnia prof. Bursche. – W tym roku prace prowadzimy w centralnej części osady, gdzie badania geofizyczne wykazały najsilniejsze anomalie.

 

Zakończenie prac na Pomorzu Zachodnim zaplanowano na połowę października. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Szczecinie zorganizuje wystawę „Skarby Suchania”.

 

– Wykopaliska w Jaskini Wisielców prowadzone są w jej głównej komorze. Odkryto tam unikatowy zespół zabytków z IV wieku n.e. i odnaleziono nienaruszoną warstwę z epoki żelaza. Już pierwszego dnia badań natrafiliśmy na złote uszko zapewne będące częścią złotej monety rzymskiej – dodaje prof. Bursche.

 

Badania w jaskini potrwają do końca sierpnia.

 

Więcej informacji o projekcie tutaj.