– Pracujmy nad szczegółami tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania – mówi o propozycjach nowego ministra nauki prof. Marcin Pałys, rektor UW w rozmowie z PAP.
Polska Agencja Prasowa opublikowała artykuł na temat zmian, które minister Jarosław Gowin chce przeprowadzić w szkolnictwie i nauce. Ewelina Krajczyńska z PAP zapytała rektorów polskich uczelni, co sądzą o tych pomysłach.
Minister zapowiedział odbiurokratyzowanie uczelni, np. poprzez zmiany działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Rektor UW tak komentuje to posunięcie: – Ja widzę tutaj szerszy problem. Wydaje mi się, że powinniśmy odejść od ogólnej podejrzliwości tzn. założenia, że na pewno uczelnie robią coś nie tak i teraz trzeba je tylko na tym złapać. Wzrost zaufania jest więc punktem wyjścia, który później może przełożyć się na to, jak zbudowane są poszczególne rozporządzenia.
Ważnym zadaniem dla ministerstwa i uczelni jest znoszenie barier utrudniających przenikanie się różnych dyscyplin, a co za tym idzie ułatwianie współpracy ich przedstawicielom i prowadzenie badań interdyscyplinarnych. Kolejnym wyzwaniem jest wytyczenie nowych ścieżek kariery naukowców: dydaktycznej i wdrożeniowej. Sposób oceny naukowców także ma być zmodyfikowany: dziś są oni oceniani co dwa lata, minister Gowin proponuje ocenę co cztery lata. – Wydaje mi się, że jest to posunięcie w dobrym kierunku, dlatego że pozwala naukowcom na planowanie swojej kariery i działalności badawczej w rozsądniejszym czasie – ocenia prof. Marcin Pałys w rozmowie z PAP.