Temat typowo listopadowy. Tym razem dr Robert Gawkowski na antenie Programu 1 Polskiego Radia opowiedział o rektorskich mogiłach.

 

Co miesiąc na antenie Polskiego Radia można posłuchać o uczelnianej historii. Losy Uniwersytetu przybliża dr Gawkowski, pracujący w Archiwum UW. Na co dzień, jak mało kto, ma dostęp do tysięcy akt, dokumentów, teczek, w których kryją się ciekawe historie dotyczące nie tylko losów całej uczelni, ale również poszczególnych studentów i profesorów.

 

4 listopada w rozmowie z Dorotą Truszczak dr Gawkowski opowiadał o różnych historiach związanych z poszukiwaniem rektorskich grobów. – Uczelnią przez niemal 200 lat działalności władało 44 uczonych. Na grobach tych, którzy zmarli, zapalamy świeczki. Nie wszystkie mogiły można jednak odnaleźć. Niektórzy rektorzy spoczywają poza dzisiejszymi granicami Polski, a o niektórych pamiętać zwyczajnie nie chcemy – mówi historyk.

 

W audycji można było posłuchać archiwalnych wypowiedzi kilku rektorów UW z okresu od 1945 do1989. Pojawiły się głosy  m.in. profesorów: Stefana Pieńkowskiego, Jana Wasilkowskiego, Franciszka Czubalskiego, Zygmunta Rybickiego, Kazimierza Dobrowolskiego, Klemensa Szaniawskiego czy Grzegorza Białkowskiego.

 

Nagranie rozmowy pojawi się niebawem na stronach Polskiego Radia. Kolejne spotkanie z historią UW w grudniu.