16 marca odbył się Dzień Odkrywców Kampusu Ochota. Setki uczestników odwiedziło w weekend budynki uniwersyteckie na Ochocie i wzięło udział w ciekawych zajęciach popularnonaukowych.

To już piąta edycja dnia otwartego na kampusie Ochota – w tym roku po raz pierwszy organizowanego pod nową nazwą. Podczas DOKO uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, pokazach, wykładach oraz atrakcjach specjalnych – dyktandzie naukowym, pokazie reakcji chemicznych w ciemnościach oraz tegorocznej nowości – panelu interdyscyplinarnym „Alicja w krainie nauki”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i przyciągnęło pasjonatów nauki w różnym wieku. W zajęciach organizowanych w ramach DOKO wzięło udział kilkaset osób, które m.in. zwiedziły uniwersyteckie laboratoria, rozwiązywały zagadki naukowe i przeprowadzały eksperymenty pod okiem pracowników UW.

Dla uczestników DOKO niestraszne okazały się także meandry języka nauki i pułapki ortograficzne. Wyróżniono w sumie 10 osób, z których 3 napisały dyktando bezbłędnie. Na „mistrzów mowy naukowej” czekały nagrody – upominki z logo UW i Wydziału Fizyki.

Poza udziałem w zajęciach popularnonaukowych, osoby zainteresowane kierunkami ścisłymi mogły także odwiedzić stoiska informacyjne uniwersyteckich jednostek. Na pytania przyszłych kandydatów na studia odpowiadali m.in. dziekani wydziałów.

Więcej informacji na temat zajęć, które odbyły się w ramach DOKO 2019 można znaleźć na stronie https://doko.mimuw.edu.pl/2019

DOKO jest wspólną inicjatywą wydziałów: Biologii; Chemii; Fizyki; Geologii; Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii; Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów; Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych; Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska.