W czasie XX Festiwalu Nauki na Uniwersytecie odbędą się: debata o początkach państwa polskiego, pokaz kolorowych wulkanów, wykłady o genetyce, grafenie, Sienkiewiczu i inne naukowe atrakcje.

Dwadzieścia lat temu Polska Akademia Nauk, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski podpisały porozumienie o współpracy. Uniwersytet dał festiwalowi zaplecze organizacyjne. Pomysłem otwartych spotkań naukowców z publicznością zainteresowały się inne miasta. Pod koniec września w całej Polsce chętni będą mogli zgłębiać naukę. W Warszawie festiwal potrwa od 24 września do 2 października.

 

Co roku warszawski Festiwal Nauki odwiedza ok. 45 tys. osób. W ciągu dziewięciu dni odbędzie się 720 spotkań naukowych. Są one otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Na uczelniach, w instytucjach naukowych i stowarzyszeniach ludzie nauki opowiedzą o tym, na czym znają się najlepiej: o nauce.

 

W planach jest 8 debat głównych – większość odbędzie się na UW, zajęcia i wykłady dla dzieci, kluby, wieczory z nauką, lekcje dla szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz spotkania weekendowe. Wśród tych ostatnich są na przykład:

 

 

1 i 2 października mali goście „Naukowego weekendu z kampusem Ochota” dowiedzą się, co przenosi energię, i będą poznawać tajemnice Ziemi. Na wydziałach Fizyki i Geologii naukowcy zaprezentują tęczę złożoną wyłącznie z białek fluorescencyjnych oraz wybuchające wulkany.