Studentka drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW  została wyróżniona w konkursie im. Macieja Szumowskiego za reportaż „Poprawka z dermatologii”.

Tegoroczne hasło VIII Konkursu im. Macieja Szumowskiego „Polska zza siódmej miedzy” brzmiało: „Po co nam te studia”. Ze 196 nadesłanych prac Kapituła pod przewodnictwem Stefana Bratkowskiego wybrała 4 najlepsze reportaże uhonorowane nagrodami pieniężnymi  – wśród nich znalazł się także artykuł Olivii Drost.

 

Reportaż „Poprawka z dermatologii” przedstawia historię Joachima Budnego, studenta medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który dzięki wiedzy zdobytej na studiach, rozpoznał u siebie groźną chorobę i uratował się przed  śmiercią  ­– Trzeciego dnia trafił do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie. Po powierzchownym zbadaniu pacjenta, przerażona dermatolog zapytała: „Ile dni jeździł? – Trzy. Podawali mu pyralginy? – Nie, nie dał sobie. Sterydy? – Jedna infuzja, później nie pozwolił. Bardzo dobrze, mądry chłopak. Kolejna dawka mogłaby go zabić” – czytamy w reportażu wyróżnionej studentki.

 

Olivia Drost ma 20 lat. Mieszka w Warszawie, pochodzi z Chełmży. Od początku studiów pracuje w mediach.

 

– Kilka dni temu na wykładzie poświęconym źródłom informacji dziennikarskiej mój prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński powiedział, że jednym z nietypowych źródeł dla dziennikarza są jego marzenia, że dziennikarz musi marzyć. Tak było z moim reportażem. Uosobieniem tych marzeń jest Joachim o którym napisałam – powiedziała podczas gali wręczenia nagród laureatka.

 

Konkurs im. Macieja Szumowskiego to ważne wydarzenie w świecie dziennikarstwa. Celem  jest odnalezienie osób, które jak  patron potrafią przedstawić rzeczywistość w oryginalny i prawdziwy sposób. Nagroda ma przypominać postać Macieja Szumowskiego, który był legendą Gazety Krakowskiej, reporterem i autorem ponad 100 filmów dokumentalnych.