6 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Elektorów Uniwersytetu. Jego członkowie wskazali czterech kandydatów na rektora Uniwersytetu w kadencji 2024–2028.
W środę 6 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Elektorów Uniwersytetu. W głosowaniu indykacyjnym zostali wyłonieni kandydaci na stanowisko rektora uczelni w kadencji 2024–2028. W dalszej rywalizacji mogą liczyć się cztery osoby. Każda z nich przekroczyła wymagany próg – uzyskała minimum 10% głosów elektorskich.
Kandydaci na rektora UW wskazani przez Kolegium Elektorów:
- prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak – 279 głosów
- dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spanò, prof. ucz. – 156 głosów
- dr hab. Sławomir Żółtek, prof. ucz. – 58 głosów
- dr hab. Maciej Górecki, prof. ucz. – 45 głosów
Do udziału w głosowaniu zasadniczym wymagane jest złożenie przez kandydata oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie i objęcie stanowiska rektora, gdyby został wybrany. Termin złożenia takiego oświadczenia to trzy dni od ogłoszenia wyników głosowania indykacyjnego.
Kolegium Elektorów
Rektor uczelni jest wybierany przez Kolegium Elektorów. Członkowie Kolegium Elektorów to reprezentanci wszystkich grup społeczności akademickiej – nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, doktorantów i studentów. Zasady i tryb działania tego organu określa Regulamin Kolegium Elektorów (uchwała nr 16 UKW z 8 stycznia 2024 roku).
8 stycznia 2024 roku Uczelniana Komisja Wyborcza (UKW) ustaliła podział na okręgi wyborcze (uchwała) i liczbę elektorów (uchwała) Uniwersytetu w kadencji 2024–2028.
Elektorów wybierała oddzielnie każda z grup społeczności akademickiej na wydziale lub w okręgu wyborczym. Wybory członków Kolegium Elektorów zakończyły się 19 lutego. 22 lutego Uczelniana Komisja wyborcza opublikowała nazwiska osób, które zostały wybrane.
W skład Kolegium Elektorów wchodzi 447 członków, przedstawiciele wszystkich grup społeczności Uniwersytetu: nauczycieli akademickich oraz pracowników nieakademickich, studentów i doktorantów. W środowym głosowaniu indykacyjnym wzięło udział 418 elektorów. Głosy ważne oddało 417 elektorów.
Każdy z elektorów mógł wpisać na karcie do głosowania nazwiska maksymalnie dwóch kandydatów.
Kolejne etapy wyborów rektora UW
Drugim z organów upoważnionych do wskazywania kandydatów na rektora UW jest Rada Uczelni.
Kandydaci na rektora, wskazani przez Kolegium Elektorów i Radę Uczelni, podlegają zaopiniowaniu przez Senat UW. Posiedzenie Senatu w tej sprawie odbędzie się 20 marca. 26 marca z inicjatywy Uczelnianej Komisji Wyborczej zostanie zorganizowane spotkanie przedwyborcze z kandydatami na rektora. W debacie będzie mógł wziąć udział każdy członek społeczności akademickiej UW.
Głosowanie zasadnicze na rektora UW w kadencji 2024–2028 odbędzie się 18 kwietnia.
Za organizację wyborów na UW odpowiada Uczelniana Komisja Wyborcza.
Rektorem UW może zostać osoba spełniająca warunki określone w art. 24. ust. 1. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mająca co najmniej stopień doktora habilitowanego i zatrudniona na Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy na stanowisku profesora lub profesora uczelni.
Szczegółowy tryb dokonywania wyboru i powoływania rektora UW określa Ordynacja Wyborcza UW stanowiąca załącznik do Statutu UW z czerwca 2019 roku >>