8 marca w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie z amerykańską dyplomatką, która jako pierwsza kobieta w historii sprawowała urząd sekretarza stanu USA. Wizyta prof. Madeleine Albright na UW związana jest z ubiegłorocznym wydaniem polskiej wersji językowej jej książki pt. „Faszyzm. Ostrzeżenie”. Dostępna będzie transmisja spotkania na żywo.

Prof. Madeleine Albright to amerykańska polityk, która w latach 1997-2001 sprawowała urząd sekretarza stanu USA. Na to stanowisko nominował ją prezydent Bill Clinton. Wcześniej pracowała w Białym Domu, gdzie zajmowała się polityką zagraniczną. Była też m.in. członkiem Międzynarodowego Centrum Woodrowa Wilsona przy Smithsonian Institution, a także amerykańską ambasador przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1982 r. przyznano jej tytuł profesora spraw międzynarodowych, a także powierzono funkcję dyrektora ds. kobiet w Programie Spraw Zagranicznych na Uniwersytecie w Georgetown.

Do jej zainteresowań badawczych należą m.in. amerykańska i rosyjska dyplomacja oraz polityka państw Europy Środkowo-Wschodniej. W październiku 2018 r. ukazała się polska wersja językowa jej książki pt. „Faszyzm. Ostrzeżenie”.

Za swoją działalność została wyróżniona kilkoma odznakami, w tym Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenckim Medalem Wolności, który jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

Prof. Madeleine Albright odwiedziła UW podczas jednej z „Debat Tischnerowskich” w kwietniu 2008 r. Już 8 marca (piątek) ponownie będzie gościem na uniwersytecie. Otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Rozmowę i późniejszą dyskusję będzie moderował Bartosz T. Wieliński, kierownik działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Spotkanie zostanie poprowadzone w języku angielskim z możliwością skorzystania z tłumaczenia za pomocą zestawu słuchawkowego. Dostępna będzie również transmisja wydarzenia.

Wydarzenie na Facebooku