O pojedynku lekkoatletycznym między UW a Politechniką, trepkach z bolcami i sportowej modzie sprzed lat można będzie posłuchać 2 czerwca na antenie radiowej Jedynki.

2 czerwca o 23.10 na antenie radiowej Jedynki odbędzie się kolejna audycja pt: „Historia z indeksem w tle”. To cykliczne spotkania nadawane raz w miesiącu na temat Uniwersytetu Warszawskiego i zbliżającego się jubileuszu 200-lecia naszej uczelni.

 

Tym razem autorzy audycji, Dorota Truszczak i dr Robert Gawkowski, przedstawią historię sportu akademickiego na Uniwersytecie. Opowiedzą o pionierach sportu organizujących pierwsze akademickie zawody w Warszawie (pojedynek lekkoatletyczny między Politechniką a Uniwersytetem) we wrześniu 1916 r. i przypomną, że AZS w stolicy będzie za rok obchodził 100-lecie swego istnienia.

 

Dr Gawkowski opowie jaka była recepta na zwycięstwo sprzed stu lat, jak byli ubrani ówcześni azetesiacy i gdzie nosiło się „trepki z bolcami”. W 45 minutowej gawędzie można będzie posłuchać o „pierwszej damie” lekkoatletyki – Halinie Konopackiej z AZS Warszawa i o rektorach UW popierających sport.

Polskie Radio patronuje nadchodzącym obchodom 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.