Matematyka i fizyka prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim zajęły wysokie pozycje w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzin naukowych, plasując się na miejscach – 76-100 na 500 notowanych jednostek. W Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects 2021 uwzględniono również 9 pozostałych dyscyplin reprezentowanych przez UW.

Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) publikowany jest od 2009 roku. W najnowszym zestawieniu znalazło się 11 dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia zyskała najwyższe miejsce – 76-100 (wśród 500 notowanych jednostek) w kategoriach „Physics” i „Mathematics”. W pierwszej z nich twórcy zestawienia uwzględniali osiągnięcia w zakresie m.in. akustyki, optyki, fizyki stosowanej czy astronomii i astrofizyki.

W tegorocznej edycji rankingu szanghajskiego GRAS 2021 ujęto również następujące dyscypliny prowadzone na UW:

• ekologia − 201-300,
  • nauka o atmosferze − 301-400,
  • biotechnologia − 301-400,
  • nauki polityczne − 301-400,
  • psychologia − 301-400,
  • nanonauka i nanotechnologia − 301-400,
  • ekonomia − 401-500,
  • chemia − 401-500,
  • nauka o materiałach i inżynieria − 401-500.

Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Znajdują się wśród nich nauki przyrodnicze, społeczne, medyczne, inżynieria oraz nauki o życiu.

W tym roku najwyższe pozycje w poszczególnych dziedzinach zajęły uniwersytety amerykańskie, m.in. Harvard University, Massachusetts Institute of Technology czy University of Colorado at Boulder. W dziedzinie inżynierii, w tym inżynierii mechanicznej, inżynierii telekomunikacyjnej oraz nauki o energii i inżynierii ─ najwyżej uplasowały się chińskie uczelnie, m.in.: Xi`an Jiaotong University, Xidian University oraz Tsinghua University.

Podczas tworzenia rankingu branych jest pod uwagę kilka czynników. Wpływ na pozycję danej uczelni ma m.in.: liczba pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpraca międzynarodowa oraz liczba referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełna lista rankingowa GRAS dostępna jest na stronie internetowej shanghairanking.com.