UW przeciw powtarzającym się przypadkom agresji wobec obcokrajowców.

26 listopada w jednej z dzielnic Warszawy doszło do napaści na doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego pochodzącego z Nigerii. Ten akt przemocy poruszył członków naszej społeczności akademickiej. Głos w tej sprawie zabrała Rada Wydziału Orientalistycznego UW, przyjmując 29 listopada specjalną uchwałę potępiającą przejawy agresji i wzywającą służby państwowe do odpowiedniej reakcji.

 

Władze Uniwersytetu Warszawskiego wyrażają solidarność z pobitym doktorantem oraz przyłączają się do sprzeciwu wyrażonego w uchwale Rady Wydziału. Jednocześnie wyrażają głębokie zaniepokojenie powtarzalnością tego typu aktów. O podobnych przypadkach agresji wobec obcokrajowców pracujących i uczących się na polskich uczelniach opinia publiczna była alarmowana w ostatnich miesiącach kilkukrotnie.

 

We wrześniu tego roku, gdy ofiarą ataku stał się jeden z profesorów UW rozmawiający w tramwaju po niemiecku, Senat Uniwersytetu Warszawskiego podjął specjalną uchwałę potępiającą podobne akty.

 

„Każda agresja, tak słowna, jak fizyczna, jest nie do zaakceptowania i zawsze powinna spotykać się z ostracyzmem społecznym oraz odpowiednią reakcją ze strony służb państwowych” – czytamy w dokumencie. „Dlatego jako przedstawiciele środowiska akademickiego, które zawsze kieruje się siłą argumentów, a nigdy argumentem siły, apelujemy do wszystkich o jednoznaczne sprzeciwianie się temu i innym aktom agresji i nienawiści” – napisano na zakończenie.

 

Uchwała Senatu Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko aktom agresji i nienawiści (28 września 2016).

 

Ta uchwała wciąż jest aktualna.

 

Biuro Prasowe

Uniwersytetu Warszawskiego