27 kwietnia odbyło się wręczenie nagród w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności”. Uniwersytet otrzymał dwa wyróżnienia.

Celem konkursu jest docenianie najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

W drugiej edycji konkursu Uniwersytet Warszawski otrzymał dwa tytuły lidera dostępności:

  • w kategorii sieć placówek – dla całej uczelni za kompleksowe dostosowanie obiektów dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz prowadzenie spójnej polityki w obszarze dostępności,
  • w kategorii obiekt mieszkalny – za architektoniczne dostosowanie Domu Studenckiego nr 4.

 

Nagrody odebrał prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, który powiedział: – Chcemy wyrównywać szanse. Nie chcemy stworzyć dwóch uniwersytetów: jednego dla osób pełnosprawnych i drugiego dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy, żeby to był jeden uniwersytet, w którym wszyscy czują się równie dobrze i wszyscy należą do tej samej społeczności akademickiej.

 

W uroczystości, która odbyła się w kancelarii prezydenta RP, uczestniczył również Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW.

 

Na Uniwersytecie Warszawskim pracuje ponad 140 osób z niepełnosprawnościami, a kształci się ponad 1,5 tys. niepełnosprawnych i przewlekle chorych studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Mogą oni korzystać m.in. z transportu zapewnianego przez uczelnię, centrem komputerowego, wypożyczalni elektronicznego sprzętu przenośnego czy Akademickiej Biblioteki Cyfrowej – największej w Polsce biblioteki naukowej dla osób niemogących czytać normalnego druku. Od 2016 roku dla osób niewidomych i słabowidzących jest również dostępna trójwymiarowa mapa kampusu głównego i części Krakowskiego Przedmieścia.

 

Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.