Dwa dni, 34 debaty, dyskusje przy okrągłych stołach, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów. Od 20 do 21 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbywał się czwarty Szczyt Klimatyczny ToGetAir.
Szczyt Klimatyczny ToGetAir stanowi przestrzeń publicznej debaty na temat polskiej i europejskiej polityki klimatycznej oraz platformę formułowania najważniejszych trendów i rekomendacji rozwoju ekologicznego. Szczyt był okazją do spotkania przedstawicieli instytucji naukowych, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, polityków, ludzi biznesu i mediów.
– Na Uniwersytecie Warszawskim podjęliśmy liczne działania i inicjatywy mające na celu pogłębioną edukację na temat zmian klimatu. Jako społeczność akademicka dążymy do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko, chcemy przyczynić się do wypracowywania i wdrażania najlepszych rozwiązań w tym zakresie, a także aktywnie uczestniczyć w debacie społecznej. Dlatego bliskie są nam cele Szczytu Klimatycznego ToGetAir, który tworzy przestrzeń do dialogu proekologicznego pomiędzy różnymi środowiskami, a także daje możliwość bezpłatnej edukacji szerokiego grona odbiorców – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
Debaty o klimacie i środowisku
W czasie ToGetAir 2023 odbyło się ponad 30 debat, m.in.:
- Motoryzacja neutralna klimatycznie?
- Jak droga będzie energia? Jak szybko nauczymy się ją oszczędzać?
- EcoRing – najtańsze czy najlepsze źródło energii i ciepła?
- Jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci?
- Dekarbonizacja łańcuchów dostaw i logistyka ostatniej mili
- Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja produktów spożywczych
- Biznes w harmonii z naturą – wiarygodność i strategia marki
Zeszłoroczny szczyt poświęcony był rozwojowi transformacji energetycznej w świetle agresji Rosji na Ukrainę i jej skutków geopolitycznych. W tym roku każdy dzień wydarzenia rozpoczął się panelem prowadzonym w języku angielskim, poświęconym globalnej i europejskiej tematyce.
– Uniwersytet i inne polskie uczelnie są miejscami, w których wypracowuje się koncepcje rozwoju gospodarczego, społecznego, politycznego. Ta konferencja dobrze wpisuje się w to, o czym dyskutujemy na Uniwersytecie przynajmniej od kilku lat, tworząc program Zielony Inteligentny Uniwersytet. Tą drogą idą także inne polskie uczelnie – powiedział rektor UW w trakcie spotkania otwierającego szczyt ToGetAir. Podczas otwarcia wstąpiła też komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson oraz premier Mateusz Morawiecki.
Organizatorem ToGetAir jest Fundacja Czyste Powietrze. Wydarzenie odbyło się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Transmisje oraz szczegółowe informacje na temat szczytu są dostępne na stronie ToGetAir.
UW na rzecz klimatu i środowiska
– Uniwersytet Warszawski podejmuje coraz liczniejsze inicjatywy na rzecz klimatu oraz ochrony środowiska naturalnego. Także poprzez swoją misję i strategię realizowaną w działalności badawczej, dydaktycznej i społecznej UW podjął szereg inicjatyw, programów oraz projektów, które pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju – deklaruje prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
W obliczu zmiany klimatu i wyzwań z nią związanych zespół rektorski ds. ekologii oraz kryzysu klimatycznego Uniwersytetu Warszawskiego przygotował dokument przedstawiający strategiczne „kamienie milowe”, które uczelnia chce osiągnąć w najbliższych latach. Agenda nawiązuje do przyjętych przez ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju. Szczegółowe informacje >>
Uniwersytet Warszawski jako pierwsza uczelnia w Polsce przyłączył się do wspieranej przez Organizację Narodów Zjednoczonych inicjatywy „Race to Zero”. Zaangażowane w kampanię podmioty deklarują podjęcie natychmiastowych działań w celu zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Na UW uruchomiono również program „Inteligentny Zielony Uniwersytet”, a uniwersyteccy naukowcy współtworzą portal popularyzujący wiedzę „Nauka o klimacie”.
Więcej informacji o uniwersyteckich działaniach proklimatycznych i prośrodowiskowych znajduje się pod adresem: https://www.uw.edu.pl/uniwersytet/uw-dla-klimatu/.