Pięcioro studentów Uniwersytetu Warszawskiego zostało laureatami stypendium im. Anny Bornus. Wsparcie przeznaczone jest dla osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową. Uroczystość odbyła się online 8 stycznia.

Stypendium stanowi dar fundacji założonej przez rodzinę Anny Bornus, niepełnosprawnej studentki Wydziału Polonistyki UW, zmarłej z powodu choroby nowotworowej.

 

─ To wielki zaszczyt, że Anna Bornus była studentką Uniwersytetu Warszawskiego. Chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w stworzenie fundacji, która upamiętnia Anię. Działalność fundacji jest przykładem miłości człowieka do człowieka, bliskości człowieka z człowiekiem, a także solidarności i tolerancji ─ powiedział podczas uroczystości prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

 

W tegorocznej edycji wyróżnieni zostali: Katarzyna Broda, studentka I roku filozofii; Mateusz Gregorski, student II roku studiów doktoranckich na kierunku nauki o polityce; Sylwia Mazur, studentka III roku stosunków międzynarodowych; Patrycja Michalska, studentka II roku studiów magisterskich na kierunku administracja; Marta Szwonder, studentka II roku studiów magisterskich na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo oraz Jakub Gietka, student Szkoły Głównej Handlowej.

 

─ Podobnie jak laureaci tej nagrody, Anna Bornus zmagała się z niepełnosprawnością i kłopotami zdrowotnymi, jednak nawet to nie powstrzymywało jej przed aktywnym działaniem i zdobywaniem wiedzy. Ania stała się przykładem dla wielu niepełnosprawnych studentów. Jestem niezmiernie wdzięczny za przyznanie tej nagrody. Moje samodzielne życie i mój rozwój wymagają wsparcia opiekuna. Stypendium pomoże mi nie tylko w zmaganiu się z codziennymi trudnościami, ale także w rozszerzaniu moich horyzontów ─ uważa Mateusz Gregorski, doktorant z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.

 

Stypendium jest skierowane do studentów i doktorantów, którzy dążą do uzyskania wykształcenia, codziennie pokonując trudności związane z poważną sytuacją zdrowotną. Celem wsparcia jest dofinansowanie kosztów zatrudnienia asystenta osoby niepełnosprawnej. Każdy z laureatów jednorazowo otrzyma od 4 do 7 tys. zł.

 

─ Uniwersytet Warszawski jest liderem w uznawaniu podmiotowości osób niepełnosprawnych. To ogromne wyzwanie, żeby dotrzeć z przekazem, że osoba niepełnosprawna ma prawo decydować o swoim życiu ─ podkreślił Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, który przez wiele lat kierował Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych na UW.