20 listopada rodzina Andrzeja Panufnika, która przekazała Bibliotece Uniwersyteckiej w darze cenne archiwum kompozytora, zostanie uhonorowana Medalem UW.

Andrzej Panufnik należał do najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Pod koniec kwietnia Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW) otrzymała w darze jego nieocenionej wagi spuściznę (w postaci m.in. dokumentów, druków muzycznych, zdjęć). Wagi w znaczeniu również dosłownym. Biblioteka przyjęła łącznie 120 pudeł o masie 440 kg, a w nich wszystko, co pozostawił po sobie twórca, z wyjątkiem rękopisów muzycznych znajdujących się w Bibliotece Brytyjskiej. W sprowadzeniu tak licznych zbiorów – co nie było przedsięwzięciem łatwym logistycznie – pomogła Fundacja „Universitatis Varsoviensis”.

W akcie wdzięczności

20 listopada, z inicjatywy rektora UW prof. Alojzego Z. Nowaka oraz BUW, odbędzie się spotkanie z rodziną kompozytora – lady Camillą Jessel-Panufnik oraz Jemem Panufnikiem. Wydarzenie będzie okazją do wyrażenia wdzięczności za cenny dar: archiwum Andrzeja Panufnika przekazane Gabinetowi Zbiorów Muzycznych BUW.

Darczyńcy zostaną uhonorowani Medalem Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas uroczystości nastąpi prezentacja wybranych dokumentów z przekazanego BUW zbioru.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej BUW, na poziomie -1 (ul. Dobra 56/66). Wstęp na spotkanie jest możliwy dla osób, które otrzymały zaproszenie.

O darze przekazanym Bibliotece Uniwersyteckiej, Andrzeju Panufniku i Gabinecie Zbiorów Muzycznych BUW można przeczytać na łamach pisma uczelni „UW” (nr 2/107, 2023, s. 42).

Pół tony z życia kompozytora