W zeszłym roku zima trzymała aż do kwietnia, w tym odpuszcza znacznie wcześniej. To dobra wiadomość dla wszystkich stęsknionych za spacerami po uniwersyteckich ogrodach.
Wiedź, że coś się dzieje
Choć na otwarcie Ogrodu Botanicznego UW i ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie trzeba jeszcze trochę poczekać, to w jednym i drugim miejscu już od jakiegoś czasu widać, „że coś się dzieje”.
– Pierwsze oznaki wiosny w ogrodzie na dachu Biblioteki i na kampusie głównym to przede wszystkim pracujący i krzątający się ogrodnicy – mówi Barbara Siedlicka, główny ogrodnik UW. Poza tym kwitną przebiśniegi, krokusy, cebulice, podbiał i kalina.
Po kilkumiesięcznym śnie budzi się do życia Ogród Botaniczny UW. Od lutego kwitną oczary – krzewy o żółtych i bardzo oryginalnych kwiatach – a od kilkunastu dni również m.in. ranniki, przylaszczki, śnieżyca wiosenna i leszczyna. Zaczynają pękać pąki derenia, do kwitnienia przygotowują się też forsycje.
Zima w ogrodach
W okresie jesienno-zimowym uniwersyteccy ogrodnicy nie próżnowali: w Ogrodzie Botanicznym prowadzili prace pielęgnacyjne przy drzewach i krzewach, w ogrodach Biblioteki oczyścili staw i przycięli krzewy. Jednak nie to zabrało im najwięcej czasu. – Zeszły rok upłynął pod znakiem usuwania szkód po zimie 2011/2012. Bardzo dużo roślin wymarzło, nie tylko u nas, ale w całej Polsce, z tym że my odczuliśmy to bardzo boleśnie, szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe – wyjaśnia Barbara Siedlicka. – Musieliśmy zmienić około pięć tysięcy roślin na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Wiązało się to z nowymi nasadzeniami i z wymianą ziemi. Czy efekty będą widoczne w tym roku? W pewnym sensie tak, ale dopiero w przyszłym zobaczymy te rośliny w pełnej okazałości.
Zeszłoroczny falstart
W ubiegłym roku uniwersyteckie ogrody otwarto w ostatnią niedzielę marca. Tymczasem zima nie powiedziała jeszcze wtedy ostatniego słowa. Na inaugurację wiosennego sezonu trzeba było jeszcze trochę poczekać. W tym roku jest znacznie lepiej i dla nas, i dla roślin.
– Dzięki łagodnej zimie wszystkie rośliny przezimowały dobrze, nie mamy większych strat i wygląda na to, że przyroda ma szansę na wczesne rozpoczęcie wegetacji – mówi Elżbieta Melon z Ogrodu Botanicznego UW.
Jeśli nic (czytaj: zima) nie stanie na przeszkodzie, Ogród Botaniczny UW zostanie otwarty 29 marca, a ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej 1 kwietnia.
Przydatne linki: