19 marca, podczas drugiego dnia wizyty w Polsce, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wygłosił na Uniwersytecie wykład pt. „25 Years After: The Evolution of Mental Geography in Europe”.

 

– Bardzo się cieszę, że w programie wizyty pana prezydenta w Polsce znalazł się wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Mam poczucie, że spotykamy się tutaj w gronie bliskich przyjaciół. Polskę i Estonię łączą doświadczenia historyczne. I te niełatwe, gdy oba kraje były zdominowane przez swojego wielkiego sąsiada, i sukces ostatnich 25 lat – związany z transformacją. Ta wizyta to również wyraz podtrzymywania bliskich relacji akademickich między uniwersytetami z naszych krajów – mówił podczas spotkania prof. Marcin Pałys, rektor UW.

 

Prof. Marcin Pałys przypomniał, że już w 1930 roku Otto Strandmann, naczelnik Państwa Estońskiego otrzymał tytuł doktora honorowego UW, a nazwisko Ignacego Mościckiego można znaleźć na liście honorowych doktorów Uniwersytetu w Tartu od tego samego roku.

 

Nowa Europa

– Nadal po 25 latach mówi się o krajach postsowieckich czy postsocjalistycznych. Polska dołączyła do NATO 15 lat temu, Estonia 10. Dekadę temu przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Mimo tego nadal uznawani jesteśmy za nowych członków europejskiej wspólnoty – mówił prezydent Ilves.

 

– Myślę, że ten podział musi stracić na znaczeniu, bo to my tak naprawdę tworzymy Nową Europę. Wystarczy spojrzeć na doświadczenia ostatnich pięciu lat. Gdzie w Europie powstają obecnie innowacje? Gdzie najwięcej się inwestuje? Który z krajów europejskich ekonomicznie się rozwija? Który kraj ominęła recesja? To Polska. Estonii również udało się przejść przez kryzys ekonomiczny. Na tej podstawie musimy budować swoje znaczenie i pozycję w Europie. To my zmieniamy tę mentalną granicę Wschodniej Europy – dodał Toomas Hendrik Ilves.

 

Prezydencka retrospekcja

Prezydent Toomas Hendrik Ilves urodził się w Szwecji, studiował na dwóch uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako dziennikarz w Radiu Wolna Europa. Był ambasadorem Estonii w USA, Kanadzie oraz Meksyku, sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych, a od 2006 roku jest prezydentem Estonii.

 

W spotkaniu wzięli też udział Eerik Marmei, ambasador Estonii w Polsce oraz prof. Volli Kalm, rektor Uniwersytetu w Tartu.