Uniwersytet Zielonogórski przyznał tytuł doktora honoris causa światowej sławy astrofizykowi. Jest nim prof. Wojciech Dziembowski z UW.

 

Warszawski uczony wspierał zielonogórskich naukowców w budowie nowego ośrodka astronomicznego i rozwoju astronomii jako dziedziny nauki na tamtejszym uniwersytecie. Uroczystość nadania prof. Wojciechowi Dziembowskiemu tytułu odbyła się 9 czerwca na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

W pracy badawczej prof. Dziembowski zajmuje się teorią struktury i oscylacji gwiazd. Studia odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obronił w 1967 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesorski zdobył w 1983 r. Pracował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1969 r. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, a od 1997 r. w Obserwatorium Astronomicznym UW. W styczniu odszedł na emeryturę. Jest członkiem PAN. Napisał 249 prac. Były one cytowane ponad 7 tys. razy.

 

W 2005 r. prof. Dziembowski otrzymał Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2000 r. Medaille de l’Adion Obserwatorium w Nicei.

Więcej informacji