18 października rozpocznie się 22. cykl spotkań „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”. Prof. Małgorzata Fuszara z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW wygłosi wystąpienie pt. „Gender, prawa kobiet i bunt”. Wykład odbędzie się o godz. 17.00 w auli Starego BUW-u na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu.

Prof. Małgorzata Fuszara jest ekspertką w zakresie socjologii prawa, gender studies oraz socjologii mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych. Kieruje Katedrą Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Pełniła funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W trakcie pracy na UW prof. Fuszara była dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. Współtworzyła również Gender Studies. Jest członkinią Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji na kadencję 2020–2024. Prof. Fuszara prowadziła zajęcia z zakresu gender studies w USA (Ann Arbor) i Hiszpanii (Oniati). Jest członkinią komitetów redakcyjnych naukowych czasopism: „Signs. Journal of Women in Culture and Society”, „European Journal of Women’s Studies” i „Societas/Communitas”.

 

Prof. Fuszara jest autorką ponad 150 artykułów i rozdziałów w książkach opublikowanych po polsku, angielsku, niemiecku, słowacku, bułgarsku, rosyjsku i rumuńsku. Zredagowała m.in. książki: „Kobiety w Polsce na przełomie wieków. Nowy kontrakt płci?” (2002), „Nowy mężczyźni? Zmieniające się modele męskości we współczesnej Polsce” (2008), „Kobiety, wybory, polityka” (2013). W 2011 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Małgorzata Fuszara wygłosi 18 października wykład na UW pt. „Gender, prawa kobiet i bunt”. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w auli Starego BUW-u na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wstęp wolny.

 

To pierwsze w tym roku akademickim i 160. ogółem spotkanie w ramach cyklu „8 wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

 

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube UW.