19 listopada, w 200. rocznicę powstania UW, otrzymaliśmy wiele życzeń. Szczególny prezent przygotował Uniwersytet Jagielloński.

Zapewne wszyscy warszawiacy dobrze znają piosenkę „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”. Specjalnie z okazji 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego jej autor – Andrzej Sikorowski – do popularnej melodii napisał nowe słowa:

 

„Na przypadek w tej materii trudno liczyć

Wszak niezmienne są od lat wyroki boskie

I choć macie uniwerek swój w stolicy

Ale adres to Przedmieście jest Krakowskie

 

Lecz nieważne jakie jeszcze przyjdą zmiany

I dyskusje godne znacznie lepszej sprawy

Do jednego przecież celu wciąż zmierzamy

Jedną drogą tak z Krakowa jak z Warszawy”.

 

Kartę z tekstem i życzeniami wręczył prof. Marcinowi Pałysowi, rektorowi UW, prof. Wojciech Nowak – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który podczas wystąpienia wspomniał o prezencie, jaki dwa lata wcześniej UJ otrzymał od UW.

 

W maju 2014 roku Uniwersytet Jagielloński świętował 650-lecie istnienia. Z tej okazji prof. Marcin Pałys zabrał do Krakowa stronę z tabloidu z sensacyjnymi informacjami o tym, że oba uniwersytety mają się połączyć. 19 listopada o prezencie sprzed dwóch lat wspomniał rektor UJ.

 

– Umieściłem tę gazetę w odpowiednim miejscu i wszyscy, którzy wchodzą, pytają, czy to prawda, że UJ i UW łączą się – wspomniał prof. Wojciech Nowak, a następnie odczytał przywieziony tekst piosenki.

 

Rektor UW prof. Marcin Pałys, dziękując za prezent, odpowiedział, że to oczywiście prawda, że Uniwersytet Warszawski znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu, co już zapewne się nie zmieni, ale wiemy też, że Politechnika Krakowska jest przy ulicy Warszawskiej.

 

Podczas uroczystości UW otrzymał prezenty również od rektora Politechniki Warszawskiej i z Uniwersytetu w Rostowie nad Donem.

Prezent od Uniwersytetu Jagiellońskiego dla Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezent, który w 2014 roku przygotował dla Uniwersytetu Jagiellońskiego UW.