Dwóch naukowców z UW otrzymało pierwszą i drugą nagrodę podczas finału konkursu Inter organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Laureatami zostali dr Wiktor Lewandowski oraz dr Karolina Piecyk, oboje z Wydziału Chemii.

 

Podczas finału konkursu, który odbył się 22 listopada, młodzi popularyzatorzy prezentowali swoje projekty przed jury i publicznością. Podczas 5-minutowego wystąpienia musieli w jak najbardziej obrazowy, interesujący i przystępny sposób opowiedzieć o prowadzonych przez siebie interdyscyplinarnych badaniach.

 

Zdobywca pierwszej nagrody dr Wiktor Lewandowski bada materiał oparty o grafen, ale wzbogacony cząsteczkami złota, który można wykorzystać m.in. w optoelektronice. Naukowiec otrzymał 120 tys. złotych. Natomiast dr Karolina Piecyk, zdobywczyni drugiego miejsca, otrzymała 100 tys. złotych na rozwój badań.

 

W trzeciej edycji konkursu zgłoszono 91 projektów. Do kolejnego etapu przeszło 49, natomiast 19 z nich znalazło się w ścisłym finale. Oprócz dr Wiktora Lewandowskiego i dr Karoliny Piecyk, którzy zostali nagrodzeni, w finale wzięli udział dwaj inni badacze z UW – dr Tomasz Kazana z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz mgr Marcin Ziemniak z Wydziału Fizyki.