Biblioteka Nauki to największy polski serwis internetowy gromadzący czasopisma naukowe. Udostępnia obecnie ponad 300 000 artykułów z 1000 czasopism. Zasoby dostępne są w modelu otwartym (open access), dzięki czemu użytkownicy serwisu przeczytają artykuły bezpłatnie.

Z Biblioteki Nauki korzystać można w dowolnie wybranym miejscu i czasie, bez konieczności rejestracji. Łatwy i szybki dostęp do wiedzy mają zarówno naukowcy, jak i dziennikarze, edukatorzy, przedsiębiorcy, specjaliści i każdy, kto jest zainteresowany wybranym tematem. Otwarty dostęp to coraz powszechniej stosowana forma komunikacji naukowej, sprzyjająca rozwojowi i promocji nauki, nawiązywaniu współpracy oraz wykorzystaniu potencjału badań naukowych w interesie całego społeczeństwa. Z tego względu stosowana i zalecana jest w szczególności w odniesieniu do wyników badań finansowanych ze środków publicznych.

 

Działająca od 2014 roku Biblioteka Nauki stale rozbudowuje swoje zasoby. Wśród wydawców, którzy zdecydowali się upowszechniać publikacje w serwisie znajdują się zarówno duże wydawnictwa uczelniane, jak i wyspecjalizowane instytucje publikujące pojedyncze periodyki. Tylko w 2019 roku do serwisu dołączyło 100 nowych tytułów. Udostępnianie czasopisma w Bibliotece Nauki nie wiąże się z żadnymi opłatami, przynosi natomiast szereg korzyści, m.in. trwałe przechowywanie, większą widoczność i szybkie rozpowszechnianie publikacji. Treści dostępne w serwisie są dobrze widoczne w wyszukiwarkach internetowych, co pozwala szerokiemu gronu czytelników odnaleźć potrzebne im artykuły.

 

Bibliotekę Nauki prowadzi Platforma Otwartej Naukicentrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy oraz ośrodek oferujący rozwiązania i narzędzia umożliwiające wdrażanie tych modeli. Inicjatywa działa w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Więcej informacji o Bibliotece Nauki