27 czerwca na UW odbyła się konferencja będąca częścią projektu „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji – działania na rzecz wspierania polityki antymobbingowej” realizowana przez zespół badaczy pod kierunkiem prof. Jacka Męciny z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Eksperci i przedstawiciele środowiska naukowego rozmawiali o założeniach projektu, którego celem jest stworzenie rekomendacji uwzględniających najlepsze praktyki antymobbingowe i antydyskryminacyjne na polskich uczelniach.

Projekt „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji – działania na rzecz wspierania polityki antymobbingowej i działań niepożądanych na polskich uczelniach” realizowany jest pod kierunkiem prof. Jacka Męciny z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW przez zespół badaczy związany z kilkoma instytucjami naukowymi w Polsce. Członkami zespołu są naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i z Uniwersytetu SWPS. Projekt skierowany jest do wszystkich uczelni Polsce.

 

27 czerwca w Sali Senatu na Kampusie Głównym UW odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano główne założenia projektu. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz rektorskich, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska oraz Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

 

Prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych, przedstawił rozwiązania dostępne na Uniwersytecie Warszawskim na rzecz równości i przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym.

 

Celem projektu „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji – działania na rzecz wspierania polityki antymobbingowej” jest stworzenie spójnych rekomendacji, które pozwolą uczelniom skuteczniej przeciwdziałać zjawiskom, takim jak mobbing, dyskryminacja czy przemoc psychiczna. Przedsięwzięcie obejmować będzie m.in. konkurs na najlepsze praktyki antymobbingowe i antydyskryminacyjne.

 

Inicjatywa realizowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat nad projektem objęli: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Główny Inspektor Pracy.

 

Więcej informacji na temat projektu „Uczelnia – przestrzeń bezpieczna od mobbingu i dyskryminacji – działania na rzecz wspierania polityki antymobbingowej” znajduje się na stronie:  https://bezpiecznauczelnia.com.pl/.

Uniwersytet Warszawski nieustannie prowadzi działania na rzecz budowania środowiska wolnego od wszelkich przejawów nierównego traktowania. Na uczelni osoby studiujące, kształcące się w szkołach doktorskich i pracujące mogą liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne i prawne, w tym porady dotyczące rozwiązywania konfliktów i sporów. Na UW prowadzona jest strona równościowa www.rownowazni.uw.edu.pl. Działania równościowe, realizowane przez UW w 2024 roku, koncentrowały się wokół kontynuacji wdrażania przyjętego w sierpniu 2020 roku Planu Równości Płci dla UW (Gender Equality Plan). Jest to pierwszy tego typu dokument dla uczelni w Polsce, stworzony przez główną specjalistkę ds. równouprawnienia oraz rzeczniczkę akademicką na podstawie wyników badań, rozwiązań stosowanych na zagranicznych uczelniach oraz szeregu konsultacji wewnętrznych i recenzji eksperckich. W 2024 roku weszło w życie zarządzenie rektora UW w sprawie polityki przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym, które w kompleksowy sposób uregulowało kwestie dotyczące przeciwdziałania zachowaniom, które są nieakceptowalne na UW (tj. molestowanie seksualne, nierówne traktowanie, mobbing i inne zachowania niepożądane).