– Tematyka moich książek jest komplementarna. Jedna bowiem mówi o tym, co uczniowie w szkole mogą, do czego są uprawnieni, a druga z kolei opowiada o ich obowiązkach, czyli o tym, do czego są prawnie zobowiązani – mówi student Wydziału Prawa i Administracji UW Mikołaj Wolanin w nowym odcinku cyklu Czytaj z UW. Za swoją działalność społeczną i naukową został on doceniony w konkursie Global Student Prize, plasując się w dziesiątce finalistów z całego świata.
Mikołaj Wolanin jest studentem IV roku na Wydziale Prawa i Administracji UW, studiuje także prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Na co dzień zajmuje się prawami i obowiązkami uczniowskimi, a także prawem konstytucyjnym.
Jest prezesem i założycielem powstałej w 2019 roku Fundacji na rzecz Praw Ucznia (FnrPU), a także przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, reprezentantem Fundacji w Child Rights Connect w Genewie oraz członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.
W 2020 roku był nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, w 2023 roku został jednym z laureatów Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.
Mikołaj Wolanin ma w dorobku 14 publikacji naukowych, w tym dwie monografie, ponad 30 referatów konferencyjnych, w tym 12 międzynarodowych. Jest jedynym Europejczykiem w pierwszej dziesiątce konkursu Global Student Prize. Mikołaj Wolanin został bohaterem kolejnego odcinka w cyklu Czytaj z UW, prezentując książki własnego autorstwa.
Zbiór zasad i norm
– Tematyka książek jest komplementarna. Jedna bowiem mówi o tym, co uczniowie w szkole mogą, do czego są uprawnieni, a druga z kolei opowiada o ich obowiązkach, czyli o tym do czego są prawnie zobowiązani – wyjaśnia Mikołaj Wolanin i dodaje: – Książki te napisałem jeszcze w liceum. Nie było wcześniej żadnych opracowań, które kompleksowo ujmowałyby zagadnienia praw i obowiązków uczniowskich.
Prawa ucznia to zbiór zasad i norm, które zapewniają uczniom odpowiednią ochronę, poszanowanie ich godności oraz umożliwiają im pełne korzystanie z edukacji. W Polsce prawa ucznia są regulowane przez przepisy prawne, takie jak Ustawa o systemie oświaty czy Karta Praw Ucznia.
Prawa ucznia mają na celu stworzenie warunków do rozwoju, bezpiecznego i sprawiedliwego uczestnictwa w życiu szkolnym. Są one również istotne w kontekście rozwiązywania konfliktów, zapobiegania dyskryminacji oraz zapewniania równego dostępu do edukacji.
– Wszystko zaczyna się od konstytucji, ale książki czerpią również z aktów prawa międzynarodowego i uregulowań krajowych na poziomie niższym, przede wszystkim ustawy o prawie oświatowym – mówi student.
Naturalni adresaci
Obowiązek uczęszczania do szkoły i przestrzegania jej regulaminu to jeden z przykładów zasad i norm, które określają, jak powinien zachowywać się uczeń w szkole, aby prawidłowo funkcjonować w społeczności szkolnej, rozwijać swoje umiejętności i w pełni korzystać z dostępnej edukacji. Obowiązki ucznia są regulowane przez przepisy prawa, wewnętrzne regulaminy szkół oraz zasady współżycia społecznego.
– Książki Prawa ucznia i Obowiązki ucznia adresowane są do wszystkich. Naturalnymi adresatami są osoby uczące się w szkołach, a także ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Po książkę mogą też sięgnąć osoby zajmujące się naukami prawnymi czy pedagogicznymi – podsumowuje Mikołaj Wolanin.
Książki Mikołaja Wolanina Prawa ucznia i Obowiązki ucznia znajdują się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w wolnym dostępie w dziale Prawo. Nauki polityczne.