Drużyna Warsaw Team uzyskała wysokie oceny w finałach ASC Student Supercomputer Challenge 20-21, największego międzynarodowego konkursu superkomputerowego. Studenci wywalczyli złoto w konkurencji Machine Learning “Language Exam (LE) Challenge” oraz brąz w aplikacji PRESTO.

ASC Student Supercomputer Challenge to największy na świecie konkurs superkomputerowy dla studentów. Zwykle do udziału w nim aplikuje ponad 300 drużyn. Do ścisłego finału, który trwa 72-godzinny, przechodzi od 20 do 30 zespołów (w tej edycji – 28). Warsaw Team (WT) był jednym z nich.

Zespół WT tworzą studenci Uniwersytetu Warszawskiego: Marek Skiba, Patrycja Krzyna, Paweł Pawłowski oraz Marek Masiak z University College London i Jan Malinowski z University of Oxford. Zespół jest szkolony przez trzech pracowników Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM): Macieja Szpindlera, Marcina Semeniuka i Michała Hermanowicza oraz Łukasza Kondraciuka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Podczas wirtualnego finału Warsaw team zmierzył się ze studentami z Hong Kongu, Kolumbii, Tajlandii, Tajwanu, Australii i Rosji. Pozostałe zespoły z Chin (21) uczestniczyły w rozgrywkach stacjonarnych na Uniwersytecie w Shenzhen. W eliminacjach do edycji 20-21 wzięło udział ponad 8500 studentów z 350 uniwersytetów, z 6 kontynentów. Warsaw Team był jednym z siedmiu zagranicznych finalistów, biorących udział w wirtualnej rywalizacji i w tej kategorii dwukrotnie zajął pierwsze miejsce w testach benchmarkowych.

Poszukiwanie pulsarów

Finały ASC Student Supercomputer Challenge 2020-2021 (ASC20-21) odbywały się od 8 do 12 maja. Jednym zadań podczas konkursu było poszukiwanie pulsarów przy użyciu oprogramowania open-source PRESTO (PulsaR Exploration and Search Toolkit), a także rzeczywistych danych obserwacyjnych zebranych przez FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) do poszukiwania sygnałów pulsarów w jak najkrótszym czasie.

Podczas zawodów odbyły się też warsztaty AI&HPC Connection, w których wzięli udział eksperci m.in.: prof. Jack Dongarra, przewodniczący komitetu doradczego ASC i wykładowca na Uniwersytecie Tennessee; prof. Thomas Sterling, dyrektor AI Computing Systems Laboratory (AICSL), pracujący na Indiana University, Bloomington oraz Marek Michalewicz, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, który zainicjował udział reprezentacji Polski w najważniejszych konkursach SCC na świecie.

Szkolenie talentów

Konkurs ASC Student Supercomputer Challenge jest sponsorowany i organizowany przez Asia Supercomputer Community. Głównym jego celem jest zachęcanie do wymiany i szkolenia młodych talentów z różnych krajów, ulepszanie aplikacji superkomputerowych i możliwości badawczo-rozwojowych, a także stymulowanie rozwoju superkomputerów oraz promowanie innowacji technicznych i przemysłowych. Pierwsze zawody ASC Student Supercomputer Challenge odbyły się w 2012 roku.Od tego czasu wzięło w nich udział ok. 10 tys. studentów z całego świata.

Więcej informacji >>