W lipcu Polskie Centrum Akredytacji przeprowadziło audyt w laboratoriach Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW i Wydziału Geologii UW. Wyniki kontroli potwierdziły m.in., że laboratoria spełniają wymagania systemowe oraz techniczne. Za mocne strony pracowni uznano wysokie kompetencje personelu badawczego, bardzo dobre wyposażenie i organizację jednostek.

Uniwersytet Warszawski posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji laboratoriów badawczych od 2014 roku. W akredytowanych laboratoriach prowadzone są badania chemiczne wody, gleby, żywności, chemikaliów oraz pomiarów fizykochemicznych. Procesem nadzoru objęte są:

• Analityczne Centrum Eksperckie – kierownik grupy badawczej: prof. Ewa Bulska (CNBCh UW);
  • Laboratorium Biogeochemii i Ochrony Środowiska – kierownik grupy badawczej: prof. Małgorzata Suska-Malawska, (CNBCh UW);
  • Laboratorium Badań Strukturalnych i Fizyko-Chemicznych – kierownik grupy badawczej: prof. Aleksandra Misicka-Kęsik (CNBCh UW, Wydział Chemii UW);
  • Środowiskowe Laboratorium Niskotemperaturowej Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Cryo-SEM – kierownik grupy badawczej: dr Emilia Wójcik (Wydział Geologii UW);
  • Laboratorium Mikroskopii I Spektroskopii Elektronowej – kierownik grupy badawczej: prof. Mikołaj Donten (CNBCh UW);
  • Laboratorium Bioanalityczne – kierownik grupy badawczej: prof. Magdalena Maj-Żurawska (CNBCh UW);
  • Greenmet Lab – kierownik grupy badawczej: dr hab. Wojciech Hyk (CNBCh UW).
Zakres elastyczny

CNBCh UW wnioskowało do PCA o zmianę stałego zakresu akredytacji na elastyczny. Wniosek dotyczył m.in. oznaczania pozostałości środków ochrony roślin i ich metabolitów w żywności i produktach rolnych techniką LC-MS/MS oraz oznaczania metali w żywności i produktach rolnych techniką ICP-MS.

Zakres elastyczny usług akredytowanych pozwoli laboratoriom szybciej reagować na potrzeby klientów oraz wydawać wyniki badań, powołując się na udzieloną akredytację.

Wyniki kontroli

Kontrola PCA potwierdziła m.in., że laboratoria spełniają wymagania systemowe oraz techniczne określone w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”.

Za mocne strony laboratoriów uznano wysokie kompetencje personelu badawczego i bardzo dobre wyposażenie oraz organizację pracowni.

Akredytowana działalność laboratoryjna została rozszerzona o oznaczanie pozostałości ponad 600 pestycydów i ich metabolitów, mikotoksyn, ditokarbaminianów oraz wybranych metali w żywności i produktach rolnych. Tak szeroki zakres oferowanych usług pozwoli laboratoriom CNBCh UW aktywnie działać w obszarach związanych z bezpieczeństwem żywności.

Więcej informacji o akredytowanej działalności laboratoryjnej w CNBCh UW i na Wydziale Geologii UW dostępnych jest na stronie CNBCh >>