12 stycznia rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak odsłonił tablicę nad salą im. Jana Łukasiewicza w siedzibie Wydziału Filozofii przy Krakowskim Przedmieściu. To kolejne z uczelnianych wydarzeń upamiętniających wybitnego logika i dwukrotnego rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Jan Łukasiewicz (1878–1956) był wybitnym logikiem i filozofem, członkiem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w gabinecie Ignacego Paderewskiego (1919), a także dwukrotnym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego (1922/1923 i 1931/1932). W czasie II wojny światowej wykładał na tajnym Uniwersytecie, a od 1944 roku przebywał na emigracji; zmarł w Dublinie. W 2022 roku jego szczątki sprowadzono do Polski i pochowano w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Sala im. Jana Łukasiewicza

12 stycznia na Wydziale Filozofii UW przy Krakowskim Przedmieściu 3 rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak odsłonił tablicę nad wejściem do sali nr 108, nazwanej imieniem prof. Jana Łukasiewicza. Zawisł tu również portret rektorski autorstwa Mai Tomaszewskiej, będący kopią obrazu namalowanego przez Czesława Wdowiszewskiego w latach 30. XX wieku (portret ten uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej). Odsłonięcie tablicy zainaugurowało obchody VI Światowego Dnia Logiki na UW.

Po odsłonięciu tablicy prof. Jacek Jadacki wygłosił wykład pt. „Kłamca w Szkole Lwowsko-Warszawskiej”. Na Wydziale Filozofii UW można też obejrzeć dwie wystawy: jedna poświęcona jest kolejom życia i osiągnięciom naukowym prof. Łukasiewicza, a druga przedstawia m.in. pierwodruki jego najciekawszych prac.

Czas, na jaki przypadło pierwsze rektorowanie Łukasiewicza, nie należał do spokojnych. W grudniu 1922 r. zastrzelono prezydenta Gabriela Narutowicza, a pół roku później bomba podłożona w Gmachu Porektorskim zabiła wykładowcę Romana Orzęckiego. W tym trudnym okresie rektor ze wszystkich sił starał się przywrócić spokój. Wydał odezwę broniącą tolerancji i przestrzegał studentów przed wprowadzaniem polityki na teren uczelni. Studentom przysłużył się, wspierając organizowany po raz pierwszy Tydzień Akademika, podczas którego kwestowano na ulicach, by zdobyć fundusze na zaspokojenie najważniejszych potrzeb warszawskich żaków.

Poczet Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Monumenta Universitatis Varsoviensis

Książka dostępna w Open Access na stronie WUW >>

Ponowny pochówek

W 2022 roku dzięki staraniom Rządu RP szczątki prof. Jana Łukasiewicza powróciły z Irlandii do Polski. Uroczystość ponownego pochówku odbyła się w listopadzie na Starych Powązkach w Warszawie. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości była wystawa poświęcona prof. Łukasiewiczowi w foyer Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. Zorganizowana przez Muzeum UW ekspozycja przypominała o dokonaniach profesora jako rektora UW i światowej sławy uczonego. Podczas wydarzenia zaprezentowano też wspomniany wcześniej portret rektorski prof. Jana Łukasiewicza.