W najnowszym numerze pisma uczelni „UW” będzie można przeczytać o groomerach, freelancerach i prekariuszach, którzy pojawią się w pierwszym odcinku cyklu „Słownik języka nowego”.

 

– Badanie najnowszego słownictwa może nam powiedzieć bardzo wiele o współczesnej rzeczywistości. Należy jednak przyglądać się nie tyle pojedynczym słowom, ile całym ich grupom, odpowiadającym rozmaitym dziedzinom naszego życia – zapewniają redaktorzy z Obserwatorium Językowego UW.

 

Dlatego w pierwszym odcinku cyklu, który na dłużej zagości w uczelnianej gazecie, Jan Burzyński prezentuje najnowsze polskie słownictwo związane z pracą. Przedstawia przykłady słów będących nazwami nowych profesji (tanatokosmetolog, barista). Analizuje wyrazy określające popularne dziś formy zatrudnienia (śmieciówka, prekariat), a także przestrzeń pracy (coworking, open space) oraz czas wykonywania różnych zadań (deadline, sabbatical).

 

W kolejnym odcinku cyklu będzie można przeczytać o ciekawych słowach związanych z kulinariami.

 

Od piątku (30 stycznia) pismo „UW” dostępne jest bezpłatnie w Pałacu Kazimierzowskim, Auditorium Maximum oraz w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej. W przyszłym tygodniu trafi na wydziały.