10 maja w Centrum Nauki Kopernik zmierzy się dziesięcioro naukowców, finalistów naukowego talent show – FameLab 2014. Będzie to walka nietypowa – za oręże posłuży słowo, a za pole bitwy scena. Każdy z dziesięciorga młodych badaczy będzie miał trzy minuty, by opowiedzieć publiczności i jury o swoich naukowych pasjach. Uniwersytet reprezentować będą dr Barbara Pietrzak i Tomiła Łojewska. Start o 19.00 w Centrum Konferencyjnym Kopernik.

 

Uniwersytecka reprezentacja

Dr Barbara Pietrzak studiuje i pracuje w Zakładzie Hydrobiologii Wydziału Biologii. W pracy doktorskiej skupiła się na zjawisku długowieczności i szukaniu odpowiedzi na pytanie: kiedy zwierzę może żyć długo, a kiedy starzenie się następuje szybko. To osoba z pasją, która realizuje swoje plany bez względu na trudności. Podczas kilkudniowej wyprawy badawczej w góry przetestowała, że małe auto osobowe może pomieścić troje badaczy, ponton z oprzyrządowaniem, trzy binokulary, 250 metrów lin, przenośne laboratorium molekularne, lodówkę, fluorymet i bagaże osobiste. Swój półfinałowy występ poświęciła rozwielitkom.

 

Tomiła Łojewska bezskutecznie próbowała uciec od swojego „przeznaczenia”. Jej rodzice są chemikami, a ona wybrała w liceum klasę o profilu humanistycznym. Pasja obudziła się jednak po maturze  – Tomiła wybrała chemię na UW, obecnie jest na piątym roku. W półfinale mówiła o kropkach kwantowych – cząstkach milion razy mniejszych od piłeczek pingpongowych – i ich zastosowaniu w medycynie i produkcji monitorów.

 

Trzy minuty do sukcesu 

Finaliści będą mieli 3 minuty, żeby opowiedzieć o swoich naukowych pasjach w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności. W wystąpieniu będą mogli użyć dowolnych rekwizytów (bez pomocy multimedialnych), o ile będą w stanie samodzielnie wnieść je i obsłużyć na scenie. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień, charyzma oraz interesujący sposób prezentacji.

 

Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, otrzyma też nagrodę pieniężną (30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki).

 

Interdyscyplinarne jury

Podobnie jak w ubiegłym roku, w skład finałowego jury wejdą naukowcy, dziennikarze i popularyzatorzy nauki. Wśród nich m.in. światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnymi dziurami i teorią figur równowagi gwiazd, a także  kulturoznawca dr hab. Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń.

 

FameLab po raz trzeci

Do dwóch pierwszych edycji  zgłosiło się blisko 150 przedstawicieli świata nauki. Dwa lata temu UW reprezentowała w finale dr Monika Mętrak, a w ubiegłym roku Artur Franczuk, Magdalena Jagielska i Maciej Jasiński.

 

W tym roku po raz pierwszy wśród finalistów są także badacze związani na co dzień z zagranicznymi uczelniami: w Edynburgu, Nottingham i Monachium.

Więcej informacji