Innowacyjne pomysły do komercyjnego wykorzystania ma trzech badaczy z UW, którzy otrzymali dofinansowanie w III konkursie Impuls Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 

Konkurs Impuls ma promować badania aplikacyjne oraz pokazywać, jak komercjalizować wyniki prac badawczo-rozwojowych. Jest częścią akcji Skills, która ma pomóc naukowcom doskonalić umiejętność zarządzania przedsięwzięciami i zespołami badawczymi. Do konkursu Impuls zgłosiło się 39 osób będących już wcześniej uczestnikami akcji Skills.

 

FNP wręczyła trzy nagrody I kategorii (po 120 tys. zł), dwie nagrody II kategorii (po 100 tys. zł) oraz sześć nagród III kategorii (po 80 tys. zł).

 

Nagrody I kategorii trafiły do dwóch pracowników UW: dr Magdaleny Osial z Wydziału Chemii oraz dr n. med. Anny Wójcickiej z Centrum Nowych Technologii. Pierwsza laureatka zajmuje się naukowo elektrochemią. Jej doktorat dotyczył wpływu warunków osadzania na właściwości filmów z CdTe. Druga laureatka opracowuje testy diagnostyczne, które mogłyby pomóc szybciej niż obecne testy wykrywać raka tarczycy. Na ten cel dr Wójcicka dostała pół roku temu grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Nagrodę II kategorii otrzymał Bartłomiej Chromik z Wydziału „Artes Liberales”. Pisze pracę doktorską na temat języka wilamowskiego, którym dziś posługuje się zaledwie kilkadziesiąt osób na świecie.

 

W sumie w III konkursie Impuls jedenastu laureatów otrzymało finansowanie o wartości ponad jednego miliona zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej.