Czym są chemofobia i prion? Ile Europejczyka jest w Polaku? Co Neandertalczycy robią w kulturze współczesnej? – na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas XVIII Festiwalu Nauki, który w dniach 19-28 września odbędzie się w Warszawie. W tym roku na uczestników czeka ponad 500 spotkań, wykładów, pokazów i warsztatów.

 

Organizatorzy festiwalu chcą popularyzować wiedzę i najnowsze odkrycia w różnych jej dziedzinach. Wykłady, warsztaty, debaty czy spotkania otwarte każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Do tej pory w poszczególnych edycjach brało udział od 45 do 75 tys. osób.

 

Uczestnicy spotkań odbywających się na UW z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. „Nierozwiązywalne zagadki Drogi Mlecznej”, „Fraktale – zrób to sam”, „Wyprawa do wnętrza Ziemi”, „Czy ktoś tu był? Mali detektywi” to tylko niektóre z wielu wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie. Podczas 10 dni festiwalu jego uczestnicy będą mieli okazję podyskutować na najważniejsze tematy dotyczące życia społecznego i naukowego, wziąć udział w warsztatach poświęconych osiągnięciom naukowym z poszczególnych dziedzin, w wycieczkach terenowych czy muzealnych, a także pokazach filmowych i teatralnych.

 

Organizatorzy zaplanowali również specjalne spotkania dla maturzystów, które mają pomóc młodym ludziom w wyborze kierunku studiów oraz warsztaty naukowe i zabawy dla dzieci.

 

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, a prelegentami są naukowcy pracujący w instytucjach biorących udział w imprezie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na stronie festiwalu w zakładce „Dla uczestników festiwalu” udostępniono wyszukiwarkę, dzięki której można łatwo odnaleźć informacje o danym wydarzeniu.

 

XVIII Festiwal Nauki

Program festiwalu