20 września rozpocznie się tegoroczny Festiwal Nauki w stolicy. Uniwersytet Warszawski – jeden ze współzałożycieli wydarzenia – jak co roku, organizuje szereg spotkań, wykładów i warsztatów. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać tajemnice zakamarków mongolskiej jurty, dowiedzieć się, czy w Polsce występują wulkany oraz zobaczyć, jak pracuje nowoczesne laboratorium.

To już 28. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie – wydarzenia o charakterze popularnonaukowym, w którym udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wielu oferowanych w programie spotkań, lekcji, gier edukacyjnych czy wystaw. Spotkania poprowadzą naukowcy z licznych uczelni, instytucji i ośrodków naukowych. Zaprezentowane zostaną wyniki badań naukowych w ramach różnych dyscyplin – od fizyki, poprzez biologię, archeologię, po filozofię czy historię sztuki.

 

Organizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet SWPS oraz Akademia Leona Koźmińskiego, a także liczne jednostki naukowe, w tym m.in. instytuty, stowarzyszenia i muzea.

 

Wydarzenie potrwa od 20 do 29 września. Program podzielony jest na kilka części: lekcje, spotkania oraz wystawy. Wydarzenia realizowane podczas Festiwalu odbywają się w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i doświadczalnych.

 

Mongolskie jurty i wulkany

Uniwersytet Warszawski jest organizatorem ponad 130 wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki. Uczestnicy wydarzeń organizowanych na UW będą mogli m.in. poznać tajemnice zakamarków mongolskiej jurty, dowiedzieć się, czy w Polsce występują wulkany oraz zobaczyć, jak pracuje nowoczesne laboratorium.

 

– Jak zwykle, każdy może znaleźć coś, co go w nauce interesuje – niezależnie od wieku i poziomu wykształcenia. Szczególną uwagę zwracamy na Dzień Nauki na Uniwersytecie Warszawskim, który będzie miał miejsce 21 września. Po raz drugi zapraszamy na spotkania z naukowcami i naukowczyniami z UW, a także licznymi gośćmi z innych jednostek naukowych z Warszawy – mówi dr Zuzanna Toeplitz, dyrektorka Festiwalu Nauki.

 

Opisy wydarzeń dostępne są na stronie Festiwalu Nauki w Warszawie >>

 

Program spotkań podzielony jest na:

  • debaty główne – dyskusje specjalistów na bieżące tematy wybrane przez Radę Programową;
  • wydarzenia specjalne;
  • spotkania całodniowe, do których można dołączyć w dowolnej chwili ich trwania;
  • spotkania dla dzieci i młodzieży;
  • Dzień Nauki – cykl spotkań organizowanych przez UW (21 września), Uniwersytet SWPS (22 września), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (28 września);
  • kluby, czyli spotkania odbywające się w dni powszednie;
  • spotkania weekendowe – spotkania odbywające się w weekendy;
  • wydarzenia towarzyszące – spotkania, które nie odbywają się w trakcie Festiwalu, ale są przez niego wspierane.

 

Informacje dotyczące zapisów na poszczególne spotkania dostępne są w opisach. Brak takiej informacji oznacza brak zapisów. Lekcje festiwalowe przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych.

 

Lekcje i spotkania mogą odbywać się w formie: stacjonarnej, online lub jako nagrania. Nagrane lekcje i spotkania dostępne będą dla wszystkich na profilu Festiwalu Nauki na YouTube.