Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. „Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?”. Partnerem IBL PAN są: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział „Artes Liberales” UW,  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Minding Animals International.

Konferencja rozpoczęła się 12 marca,  potrwa do najbliższego piątku 14 marca.

Miejsce:

Konferencja będzie się odbywać jednocześnie w dwóch salach:
sala konferencyjna w Ośrodku Kultury Francuskiej UW: ul. Dobra 55
sala konferencyjna na Wydziale „Artes Liberales”: ul. Dobra 72.

Patroni:
Animals and Society Institute
Institute for Critical Animal Studies

Szczegóły

Konferencja realizowana jest w ramach projektu „Znaczenie studiów nad zwierzętami dla badań nad kulturą w Polsce” ze środków Narodowego Centrum Nauki. Spotkanie ma na celu rozwijanie studiów nad zwierzętami w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w badaniach nad kulturą, jak również integrację środowisk polskich i zagranicznych badaczy zajmujących się animal studies.

Celem konferencji jest m.in. zapoznanie polskich badaczy z osiągnięciami i spostrzeżeniami poczynionymi przez badaczy z krajów anglojęzycznych, w których studia nad zwierzętami są najbardziej rozwinięte oraz funkcjonują w strukturach instytucji akademickich.
Wśród 90 prelegentów z różnych krajów świata znaleźli się m.in. prof. Steve Baker (University of Central Lancashire), dr hab. Monika Bakke (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Dominique Lestel (Ecole normale supérieure, Paryż), dr Robert McKay (University of Sheffield).

Więcej informacji na temat konferencji: animalstudies.ibl.waw.pl