Tamesue Dai urodził się w 1978 r. w prefekturze Hiroshima. Jest absolwentem Uniwersytetu Hōsei i rekordzistą Japonii w biegu na 400 m przez płotki. Zdobył medale na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Edmonton i w Helsinkach. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie. Od 2015 r. pełni funkcję Ambasadora Dobrej Woli przy Bhutańskim Komitecie Olimpijskim (BOC). Obecnie działa m.in. w Stowarzyszeniu Athlete Society, na Uczelni Tamesue oraz przy projekcie Xiborg. Prowadzi aktywność związaną z życiem publicznym, edukacją i badaniami naukowymi.

Tamesue Dai wygłosi wykład otwarty „Zen a sport” 2 grudnia o godz. z 13.30 w sali A3 w Collegium Iuridicum II przy ul. Lipowej 4. Wykład będzie tłumaczony na język polski.