Ile pieniędzy to wystarczająco dużo, by zapewnić sobie dobre życie? Dlaczego ludzie na Zachodzie prowadzą życie skoncentrowane wokół pracy, pieniędzy i decyzji finansowych, tracąc przy tym poczucie życiowej satysfakcji? Na to pytanie odpowiedzi dostarcza ekonomiczna teoria nienasycenia, oparta na założeniu o ludzkim niepohamowaniu. Założenie to jest fundamentalne dla nauki ekonomii, definiowanej przez Lionela Robbinsa jako nauka badająca zachowania ludzkie jako „związek pomiędzy ograniczonymi zasobami a nieograniczonymi pragnieniami”. Czy kapitalizm jest kluczem do dobrego życia? Jak rozwiązać problem nienasycenia i przywrócić poczuciu dobrego życia priorytet? Czy rozwiązaniem problemu może być zapewnienie społeczeństwu dochodu podstawowego? O tym będą rozmawiać uczestnicy XXVIII Debaty Tischnerowskiej.

Gośćmi będą:

• Jerzy Hausner – profesor ekonomii na Uniwersytecie Nauk Ekonomicznych w Krakowie, były wicepremier RP oraz minister gospodarki, pracy i polityki społecznej,
  • Robert Skidelsky – profesor emeritus ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warwick, profesor Uniwersytetu w Oksfordzie, Visting Fellow Instytutu Nauk o Człowieku, członek Izby Lordów parlamentu brytyjskiego. W 2012 r. opublikował książkę „How Much is Enough? Money and the Good Life”.

Prowadzenie:

• Marcin Król – profesor historii idei, Uniwersytet Warszawski,
  • Shalini Randeria – profesor antropologii i socjologii, pani rektor Instytutu Nauk o Człowieku.

Organizatorzy: Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, Uniwersytet Warszawski oraz „Kultura Liberalna”.

Debata będzie prowadzona w języku angielskim.

XXVIII Debata Tischnerowska zatytułowana „Jak dużo pieniędzy szczęścia nie daje?” odbędzie się 15 maja o godz. 18. w sali D Auditorium Maximum (Krakowskie Przedmieście 26/28).