Do 16 listopada w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego można oglądać wystawę plenerową „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”.

Przed fasadą pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 przedstawione zostaną sylwetki wybranych studentek Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich ogromny wkład w budowę wolnej Polski po odzyskaniu niepodległości. Starannie wybrane zdjęcia, wśród których dominują wyraziste portrety nietuzinkowych kobiet, wprowadzają widza w nastrój panujący w latach 1918-1921 na kampusie.

Katalog wystawy

W ramach wystawy można też obejrzeć multiinstalację STUDENTKA (Józefina Nelly Egiersdorff), autorstwa Zuzanny Janin, która stworzyła uniwersalną opowieść o historii wszystkich studentek Uniwersytetu Warszawskiego na przestrzeni stu lat. To wyjątkowe dzieło składa się z trzynastu rzeźb, które powstały w latach 2015-2021:

• oryginału wykonanego z materiałów budowlanych pokrytych barwioną żywicą, wykonanego na podstawie fotografii z dokumentów studenckich Józefiny, babci artystki i jej wizerunku zachowanego w pamięci artystki;
  • dwunastu różnokolorowych odlewów z żywicy epoksydowej w grupach barwnych nawiązujących do historycznych i współczesnych technik fotograficznych (sepia, fotografia czarno-biała) oraz druku wielobarwnego (RGB i CMYK).

Ich intensywne kolory wchodzą w niecodzienną interakcję z wielobarwnymi stiukami XVIII-wiecznej Sali Bilardowej, w której są prezentowane, budując uniwersalny, różnorodny multi-portret odnoszący się do ponad 100-letniej obecności kobiet na UW.