Sinologiczne Koło Naukowe UW oraz Zakład Sinologii UW zaprosiło prof. Luo Pengpeng do wygłoszenia wykładu.

 

W czasie wykładu prof. Luo zarysuje początki, historię oraz kontekst rozwoju sztuki wycinania pieczęci w Chinach. Ponadto pokaże prace reprezentatywne dla tej sztuki, która w 2009 roku została uznana przez UNESCO za przejaw niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Główna część wykładu dotyczyć będzie współczesnego stanu chińskiej techniki wycinania pieczęci, jej trwania i rozwoju. Pokazując prace współczesnych erudytów chińskich, prof. Luo zwróci uwagę na fakt trwania sztuki wycinania pieczęci (i sztuki kaligrafii) do dnia dzisiejszego. Poruszy też temat tego, jak sztuka ta wpływa na życie duchowe Chińczyków i jakie są jej funkcje.

 

Spotkanie odbędzie się w języku chińskim z tłumaczeniem na język polski. Po prezentacji prof. Luo będzie czas na dyskusję i pytania od publiczności.

 

Wykład „Bezkresny świat w obrębie kwadratu. Czego możemy dowiedzieć się o ludzkich dążeniach Chińczyków spoglądając na sztukę wycinania pieczęci” odbędzie się 7 kwietnia o godz. 16 w sali im. Brudzińskiego Pałacu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Luo Pengpeng (骆芃芃) – kierownik Instytutu Sztuki Wycinania Pieczęci Chińskiej Akademii Nauk o Sztuce (中国艺术研究院), członkini rady naukowej Chińskiej Akademii Nauk o Sztuce, krajowy konsultant ds. sztuki, promotorka doktorantów, ekspertka ciesząca się szczególnym uznaniem rządu chińskiego. Jest też członkinią zarządu Chińskiego Stowarzyszenia Kaligrafów, członkinią zarządu Stowarzyszenia Xiling zajmującego się chińską pieczęcią, a także profesor uniwersytetu Qinghua w Pekinie. Prace profesor Luo wiele razy były pokazywane na wystawach kaligrafii i pieczęci chińskiej, zarówno tych ogólnokrajowych, jak i międzynarodowych. Poprowadziła własne ekspozycje, które zaprezentowano w Tokio oraz w Londynie na Royal College of Art. Ponadto organizowała wystawy, wygłaszała wykłady oraz zorganizowała wymiany artystyczne w USA, Francji, Włoszech, Korei Południowej, Singapurze i wielu innych krajach. Jej prace znajdują się w kolekcjach Chińskiego Muzeum Narodowego, Wielkiej Hali Ludowej i w kompleksie Zhongnanhai w Pekinie, Royal College of Art w Londynie, Galerii Hongxi na Tajwanie i w wielu innych miejscach. Profesor Luo skompilowała, zredagowała i napisała ponad 170 książek, m.in. „Podręcznik sztuki wycinania pieczęci” (《篆刻艺术教程》), „Antologia Rozpraw Luo Pengpeng”(《青草芃芃——骆芃芃文论集》), „Pieczęcie wycinane i kaligrafia Luo Pengpeng”(《骆芃芃篆刻书法》), „Świat chińskiej pieczęci: wybór prac ze sztuki wycinania pieczęci i kaligrafii Luo Pengpeng” (《中国印的世界——骆芃芃篆刻书法艺术展作品集》). Jest także autorką licznych dysertacji akademickich, m.in. „Pieczęcie są żywymi skamielinami rozwoju pisma chińskiego („印章是汉字发展的活化石”).