Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW organizuje wykład pt. „Privatization, its reverse, and other alternative options for local government reform”, przygotowany w ramach wizyty mentoringowej Działania I.1.1/IV.1.1 „Program Mentor” IDUB.

Na zaproszenie zespołu Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej WGiSR UW wykład wygłosi Germà Bel – profesor ekonomii i polityk publicznych oraz dyrektor Obserwatorium Analiz i Ewaluacji Polityk Publicznych na Uniwersytecie w Barcelonie, redaktor „Local Government Studies”. W latach 1990–1993 był doradcą hiszpańskich Ministrów Spraw Publicznych oraz Robót Publicznych i Transportu, a w latach 2000–2004 posłem do parlamentu hiszpańskiego. Był także posłem do parlamentu
katalońskiego (2015–2017).

Zaprezentuje on aktualny stan badań nad reformami samorządowymi w zakresie świadczenia lokalnych usług publicznych. Prywatyzacja w dostarczaniu usług publicznych była narzędziem intensywnie wykorzystywanym w reformach polityk samorządowych w ostatnich dekadach ubiegłego wieku. Nie spełniła ona jednak stawianych przed nią oczekiwań, dlatego rozwinęły się inne, alternatywne modele dostarczania usług lokalnych, takie jak współpraca międzygminna. Jednocześnie pojawiły się silne ruchy promujące odwróconą prywatyzację usług lokalnych poprzez remunicypalizację, szczególnie w sektorach silnie zmonopolizowanych, takich jak woda i energia.

Jakie mogą być losy reform samorządowych w tym zakresie? Czy pójdą w jednym, konkretnym kierunku?

Wykład odbędzie się we wtorek, 1 marca 2022 roku, w godz. 15.00–16.30 na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW (ul. Krakowskie Przedmieście 30, sala 102).

Szczegółowe informacje >>