Guðni Th. Jóhannesson przed objęciem urzędu prezydenta Islandii w 2016 r. był profesorem historii na Uniwersytecie Islandzkim. Jest cenionym autorem książek historycznych, ma też za sobą doświadczenia dziennikarskie.

Jednym z punktów jego oficjalnej wizyty w Polsce będzie wykład na Uniwersytecie Warszawskim. 4 marca, w wystąpieniu pt. „Defending Asgard, independence and human rights. The use of history in current affairs”, prezydent Islandii odniesie się do dobrych i złych stron wykorzystywania historii we współczesnych działaniach.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.15 w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wykład, zakończony sesją pytań, odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsc jest ograniczona.