Wykład dr hab. Moniki Bakke „Kiedy antropocentryczny świat staje się za ciasny: filozofia i sztuka wobec technonaukowych wyzwań XXI wieku” rozpocznie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Wydziału „Artes Liberales” (Biała Willa, ul. Dobra 72). Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

– W kulturze Zachodu już od kilku dekad narasta poczucie podejrzliwości i zniechęcenia wobec antropocentrycznej wizji świata. Obecnie widoczny wpływ na humanistykę mają biologia, geologia, chemia oraz rozmaite technologie. Kluczowe staje się więc krytyczne przemyślenie podmiotowości, a także i polityki życia rozumianego zarówno indywidualnie, jako życie ludzkie, oraz jako życie samo. Dopiero bowiem w kontakcie z nieludźmi – zarówno ożywionymi jak i nieożywionymi – stajemy się tym, kim jesteśmy, czyli sobą – zapowiada swoje wystąpienie prelegentka.

 

Dr hab. Monika Bakke jest filozofem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się sztuką i estetyką w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej oraz relacjami między ludźmi i nieludźmi. Jest autorką książek: „Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu” (2010), „Ciało otwarte” (2000), współautorką: „Pleroma: Art in search of fullness” (1998), redaguje również magazyn „Czas Kultury”.

 

W tym semestrze jako profesor wizytujący wykłada na UW w ramach projektu Nowoczesny Uniwersytet, prowadząc zajęcia: Posthumanism: theories and practicies oraz Transspecies becomings: philosophy, literature and visual culture.