W 2014 r. przypada dwusetna rocznica urodzin ukraińskiego poety, pisarza i malarza Tarasa Szewczenki. Jest on w kulturze ukraińskiej twórcą określanym mianem wieszcza, jak Adam Mickiewicz w kulturze polskiej. Współcześnie jego znaczenie dla Ukraińców jest jednak znacznie większe niż Mickiewicza dla Polaków, dlatego, że pozostaje on wciąż żywą figurą narodowego samookreślenia. Wykład poświęcony próbie nowego spojrzenia na Tarasa Szewczenkę wygłosi jedna z najwybitniejszych obecnie ukraińskich pisarek, Oksana Zabużko.

Rozmowę z Oksaną Zabużko poprowadzi prof. Andrzej Mencwel.

Spotkanie organizują Uniwersytet Warszawski, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, Związek Ukraińców w Polsce. Współpraca: Dom Spotkań z Historią i Instytut Polski w Kijowie.

Wykład „Taras Szewczenko – wieszcz ukraiński z perspektywy Majdanu” odbędzie się 28 października o godz. 18 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.