Laboratorium Cyfrowe Humanistyki organizuje wykład pt. „Paperity. Otwarty katalog literatury naukowej”. Spotkanie odbędzie się w ramach seminarium prof. Jerzego Tyszkiewicza „Innowacyjne zastosowanie informatyki”.

Paperity to pierwszy wielodziedzinowy agregator czasopism i artykułów naukowych publikowanych w Otwartym Dostępie. Uruchomiony w październiku 2014 automatycznie indeksuje artykuły ze stron www czasopism i prezentuje je w serwisie paperity.org, dając czytelnikom łatwy dostęp w jednym miejscu do blisko miliona pełnotekstowych artykułów z ponad 2,5 tys. czasopism, m.in. takich wiodących wydawców, jak Springer, Plos, BioMed Central, Oxford UP. Kolekcja jest cały czas rozszerzana, obecnie indeksowane jest ok. 30% wszystkich nowo publikowanych na świecie artykułów OA typu „gold”.

Spotkanie poprowadzi dr Marcin Wojnarski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Wykład odbędzie się 5 kwietnia o godz. 12.15 w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW (S. Banacha 2c).

Dr Marcin Wojnarski – naukowiec (data scientist) i przedsiębiorca, medalista Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, twórca innowacyjnej metody kompresji wielkich zbiorów danych (Big Data), laureat wielu nagród Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, założyciel firm TunedIT i Paperity. Zwolennik polityki otwartości badań, danych i publikacji naukowych.