22 lutego (środa) dr Krzysztof Mordyński wygłosi wykład pt. Nie tylko dla „ozdoby miasta”. Klasycystyczna architektura Uniwersytetu Warszawskiego jako wyraz reformy Królestwa Polskiego.

Dr Krzysztof Mordyński jest historykiem i historykiem sztuki. Zajmuje się historią urbanistyki i architektury Warszawy oraz dziejami Uniwersytetu Warszawskiego.

Powstanie kampusu UW przy Krakowskim Przedmieściu w drugiej i trzeciej dekadzie XIX wieku łączyło się z szerszym zjawiskiem ruchu budowlanego w całym Królestwie Polskim (Kongresowym) o wyraźnie określonym profilu ideowym. Na tym tle założenie uniwersyteckie miało wyjątkową rolę jako architektoniczny wyraz reformy państwa, stosunków między obywatelami i podejścia do przestrzeni publicznej.

Wykład odbędzie się o godz. 17.00 w Sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich i będzie transmitowany na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Uniwersytet Warszawy”. Organizatorami spotkania są: Muzeum UW, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych oraz Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.