„Ile wielbłądów wisiało w warszawskim mieszkaniu Norblina? Kilka uwag o rysowaniu w XVIII wieku” to tytuł wykładu, który wygłosi dr Konrad Niemira, laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

Wykład odbędzie się 28 lutego o godz. 17.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32. Spotkanie będzie także transmitowane na uniwersyteckim kanale YouTube.

Dotyczyć będzie twórczości i działalności Jana Piotra Norblina, francuskiego artysty, malarza i rysownika, który w 1774 roku osiadł w Polsce i stał się jednym z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego.

Dr Konrad Niemira zajmuje się historią kultury w Rzeczypospolitej i Francji w XVIII wieku. Jest autorem książek Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku oraz Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Université Paul Valéry w Montpellier. Pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN, gdzie przygotowuje rozprawę poświęconą edukacji domowej w Polsce XVIII wieku. W 2023 roku został laureatem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

Więcej informacji o wykładzie znajduje się na stronie Muzeum UW.