„Darwin mieszka za rogiem – o ekologii i ewolucji w mieście” to tytuł wykładu, który wygłosi dr hab. Marta Szulkin, prof. ucz. z Centrum Nowych Technologii UW.

Wykład odbędzie się 26 października o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW (Gmach Pomuzealny na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28).

Wydarzenie będzie transmitowane na uniwersyteckim kanale na YouTube.

Wykład jest częścią cyklu „Uniwersytetu Warszawy” organizowanego przez Muzeum UW.

Podczas wykładu prof. Marta Szulkin opowie o badaniach, które prowadzi wraz z zespołem w Warszawie oraz we współpracy z badaczami na świecie. Omówi m.in., w jaki sposób nieprzepuszczalne powierzchnie, takie jak beton czy asfalt, wpływają na wygląd (fenotyp), geny (genotyp) i mikrobiom jelitowy ptaków. Opowie o tym, jak zalegające w przyrodzie odpady (w tym plastik) są używane przez ptaki do budowy gniazd. Wspólnie ze słuchaczami zastanowi się także nad tym, jak powinna wyglądać budka lęgowa przyszłości.

Dr hab. Marta Szulkin, prof. ucz. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Biologii UW. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii. Pracowała naukowo w Oksfordzie (Magdalen College, Junior Research Fellow) i w Montpellier we Francji (CNRS, Marie Curie Fellow). Od 2015 roku jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Laboratorium Ewolucji i Ekologii w Mieście w Centrum Nowych Technologii UW. Jest współredaktorką publikacji naukowej opisującej procesy ewolucyjne zachodzące w miastach (Urban Evolutionary Biology, Oxford University Press, 2020).

Więcej informacji na temat wykładu znajduje się na stronie Muzeum UW >>