Tegoroczny Przegląd, podobnie jak i poprzednie, jest okazją do obejrzenia w Warszawie najnowszych produkcji górskich, zarówno kina światowego jak i polskiego. Dominują filmy koncentrujące się na alpinizmie, jednak w różnych jego odmianach. Jest więc ekstremalna wspinaczka skalna, wspinanie w lodzie, himalaizm letni i zimowy.

 

Wśród filmów przeglądu jest m.in. produkcja Darka Załuskiego „Ostatnia góra” o ostatniej wyprawie zimowej na K2. Nie zabraknie filmów o innych sportach ekstremalnych, takich jak kajakarstwo górskie czy wyczyny na desce surfingowej ślizgającej się po linie zawieszonej nad przepaścistym kanionem. Będzie też można obejrzeć film z pionierskiego trawersu Islandii boso.

 

Uzupełnieniem repertuaru filmowego będą prezentacje znanych himalaistów i filmowców. Wśród nich m.in. relacja Elizy Kubarskiej z niedawnej himalajskiej wyprawy ze zdobywcą Złotego Czekana, Dimitrim Gołowczenką. Inna prezentacja to materiał zmarłego w tym roku znanego himalaisty Bogdana Jankowskiego, uczestnika wielu historycznych wypraw Polaków w góry najwyższe, jak choćby zimą na Everest. Wśród gości Aleksander Lwow, Magdalena Gorzkowska, Jacek Matuszek, Łukasz Kocewiak czy Jarosław Gawrysiak.

 

Program uzupełnią spotkania z autorami książek, m.in..: Anny Czerwińskiej, Anny Kamińskiej, Marka Koneckiego czy Leszka Cichego.

 

Festiwal odbywa się w dniach 13-15 grudnia w Kinie Wisła (Pl. Wilsona 2).

 

Festiwal współorganizuje Centrum Europejskie UW.

 

Szczegółowe informacje >>